Вести Македонија Ударни вести

Условите за влез во Грција продолжени до 27 август

  Досегашните правила за влез во Грција, кои важат и за државјаните на Северна Македонија, а се однесуваат на документ поврзан со Ковид-19 и пополнет PLF формулар, продолжени се до 27 август 2021 година. Согласно новата министерска одлука „Предуслови за влез во земјата за да се ограничи ширењето на Ковид-19“, што е веќе објавена во […]

Вести Свет

Грчкиот државен долг расте,властите предупредуваат дека нема пари за уште една изолација

Грција е на третата позиција во светот според висината на државниот долг изразен како процент од бруто домашниот производ (БДП). Веднаш по Јапонија и Судан, државниот долг на Грција во април 2021 година достигнал 210 отсто од БДП-то на оваа земја. Грчкиот министер за развој и инвестиции, Адонис Георгијадис во изјава за медиумите ја изнесе […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Грција ги отвори сите копнени гранични премини кои ќе работат 24 часа

  Најголемиот граничен премин за влез во Грција од Македонија „Евзони“, од денеска ќе работи 24 часа.  Исто така од денеска почнуваат со 24 часовна работа и другите два премини  „Меџитлија“ и преминот „Ники“, како и „Дојрани“ кај „Дојран“. Од 1 јули 24 часа ќе работат другите премини во Грција од другите земји: „Помахонас“, „Кастаниес“, […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Атина ги замрзнува меморандумите со РС Македонија, лути на твитот на Заев

  Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за фудбалската репрезентација, во која не го користи уставното име на државата.     Под наслов „Атина ги замрзнува меморандумите со Северна Македонија“, грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека станува збор за три меморандуми кои парламентот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Измени во протоколот за влез во Грција за државјаните на РС Македонија

  Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните, дека согласно известувањето од грчките гранични служби од Граничниот премин „Евзони“, има измени во протоколот за влез во Грција и од 19.јуни, од 06.00 часот на ГП Евзони, освен со ПЦР тест не постар од 72 часа, Сертификат за примена вакцина (со поминати 14 дена од втора […]

Вести Македонија Ударни вести

Влез во Грција преку ГП “Евзони” слободен од 13 часот

  Денеска, од 13 часот дозволен е влез во Република Грција на граѓаните  од ЕУ, трети земји и граѓани од Република Северна Македонија преку ГП “Евзони“, известуваат грчките гранични служби.  Според протоколот за влез, граѓаните од ЕУ, од трети земји и од Репубика Северна Македонија ќе може да оставарат влез во Република Грција преку ГП […]

Вести Свет Ударни вести

Грција: Учениците се враќаат на училиште со потврда од негативен тест

  Сите ученици од основните и средните училишта во Грција, од денеска се враќаат во училишните клупи, со задолжителна потврда со негативен резултат од направен тест за домашна употреба, односно т.н. селф тест, како и со задолжителна употреба на маски јави дописничката на МИА од Атина. Минатиот месец беа отворени само повисоките класови од средните […]

Вести Свет Ударни вести

Грција ја погодија четири земјотреси со јачина од 4 до 4,8 степени

  Грција ја погодија четири земјотреси со јачина од 4 до 4,8 степени според Рихтеровата скала, согласно податоците од Геодинамичкиот институт на националната опсерваторија. Освен земјотресите од над 4 степени, биле регистрирани и над 30 помали земјотреси со ист епицентар Епицентарот на сите земјотреси е во близина на градовите Егио и Нафпактос во западниот дел […]

Вести Ударни вести

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас го поддржи Заев: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев и СДСМ

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата „Можеме“. Во видеото, цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски, Ципрас посочи дека претседателот Заев и СДСМ отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на […]

Вести Свет Ударни вести

Грција ја доби првата жена претседател на државата – Екатерини Сакеларопулу

  Грчките пратеници денеска ја изгласаа Екатерини Сакеларопулу за претседателка на државата, пренесе РСЕ. За неа гласаа 261 пратеник од 300 пратеници колку што има грчкиот парламент. Сакеларопулу, која ќе биде првата жена претседател на Грција, ја предложи актуелниот премиер и претседател на Нова Демократија Кирјакос Мицотакис. Таа ќе ја преземе функцијата на 13 март […]