Вести Македонија Ударни вести

Германска економска делегација во работна посета на “Aлкалоид”

  Германска економска делегација, составена од претставници на Министерството за економија на СР Германија и на германски компании, од потпретседателот на групацијата „BASF Централна и Југоисточна Европа“ и од високи претставници на Aмбасадата на СР Германија во Скопје, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје.       На средбата претставниците на германската економска делегација, […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателот Пендаровски во посета на Обединетите Арапски Емирати

  Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата Елизабета Ѓоргиевска, престојува во официјална посета на Обединетите Арапски Емирати. Во состав на официјалната делегација за време на посетата на ОАЕ е министерот за финансии, Фатмир Бесими. Претседателот Пендаровски утре, 15 март 2023 година во Абу Даби ќе биде примен од Н.В. Шеик Мохамед бин Зајед бин Султан […]

Вести Македонија Ударни вести

Петровска во Украина за поддршка на украинските граѓани

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска, утрово пристигна во посета на Украина, во знак на поддршка на украинското лидерство и украинските граѓани во борбата за одбрана на својата земја и зачувување на својот суверенитет.     Петровска во Украина при средбите со претставници на официјален Киев ќе го пренесе ставот кој Северна Македонија го имаше […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Мора да запре агресијата врз украинскиот народ

  Претседавачот со ОБСЕ, Бујар Османи, во рамки на денешната посета на Украина, го посети градот Бородјанка во киевската област кој е силно погоден од воените дејствија. Османи на почетокот од посетата изрази жалење за сите невини жртви и илјадници Украинци кои мораа да ги напуштат своите домови како би ги избегнале разорувачките последици од […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОБСЕ 2023: Османи ја започна посетата на Украина

  Шефот на македонската дипломатија и претседавач на ОБСЕ, Бујар Османи, утрово пристигна во Киев и ја почна посетата на Украина.     “Тукушто пристигнавме во Киев, прва работна посета во рамки на Претседавањето со ОБСЕ. Ќе одиме на терен да ги посетиме областите погодени од воените дејствија и директно да се сретнеме со луѓето […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски домаќин на германскиот претседател Штајнмајер

  Претседателот Стево Пендаровски на 29 и 30 ноември, ќе биде домаќин на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер, кој ќе престојува во дводневна официјална посета на Република Северна Македонија. Претседателот Штајнмајер на официјална церемонија ќе биде пречекан со највисоки државни и воени почести, по што ќе следува тет-а-тет средба на претседателите Пендаровски и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Со највисоки државни и воени почести пречекан премиерот на Албанија, Рама

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска официјално го пречека претседателот на Владата на Република Албанија, Еди Рама. Со највисоки државни и воени почести македонската владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, ја пречека албанската владина делегација предводена од премиерот Рама.     Во состав на македонската владина делегација се Артан Груби […]

Вести Македонија Ударни вести

Претседателката на Уставниот суд Кацарска и вработените во работна посета на Бугарија

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска и дел од вработените од стручната служба на Судот се во работна посета на Република Бугарија од 1 до 4 ноември.      Во рамки на посетата се организира работна средба на која се разменуваат искуства и знаења од двата суда. Првата тема на дискусија е „Заштита и […]

Вести Македонија Ударни вести

Францускиот амбасадор во официјална работна посета на „Алкалоид“

  Делегација од Амбасадата на Франција, предводена од Н. Е. Амбасадорот Сирил Бомгартнер, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје. Целта на посетата на високиот дипломатски претставник, чиј домаќин беше Генералниот директор и Претседател на УО, г. Живко Мукаетов, е запознавање со резултатите од работењето на компанијата, производственото портфолио и со компаниските пласмани и активности. […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерот Сали во посета на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа

  Министерот за здравство на Република Северна Македонија,  СЗ, ја оствари првата официјална посета на Регионалната канцеларија на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, во придружба на свои соработници, при што беше потврдена заложбата за заемна соработка со цел подобрување на јавното здравје.             На почетокот од работната посета на […]