Алтернатива Настани

1ST OUTDOOR FESTIVAL DAUTICA 2016

Планинарски дом Папрадиште,29 Мај На 29 Maj, недела, членовите на Veles Free Biking, неколку здруженија на граѓани, поединци организираат 1st Outdoor Festival (Листата на организатори, учесници не е затворена и секој може да се приклучи во организацијата, и учеството). Како продолжеток на неколку минатогодишни активности во планинско трчање, планинарење, друмски и планински велосипедизам се роди […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ

Pat Thomas & Kwashibu Area Band at OFFest  МКЦ 29 МАЈ   PAT THOMAS vocal KWAME YEBOAH drums and keyboards BEN ABARBANEL-WOLFF saxophone PRINCE LARBI bass EMMANUEL OPOKU WARE keyboards ERIC OWUSU percussions EMMANUEL OFORI bass PHILIP SINDY trumpet Постојат времиња кога светот има потреба од прекрасна музика, а ова е секако тоа време. Мал […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ

  МАН 2 – Македонски Алтернативни Награди  Градски Парк, 28 МАЈ Повторно и овој Мај, оваа 2016-та ПРОЛЕТ на 28-миот ден, сабота, ПО ВТОР ПАТ ќе се оддржат М.А.Н. наградите. Оваа година, покрај НАГРАДАТА ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС И РАЗВОЈ НА МАКЕДОНСКАТА АЛТЕРНАТИВНА СЦЕНА, која минатата година ја доделивме на 34 ЗАСЛУЖНИ ДЕЈЦИ (истата награда оваа […]

Алтернатива Настани

НАСТАНИ-OFFest

Batida + Saul Williams at OFFest МКЦ, 28 МАЈ   SAUL WILLIAMS THAVIUS BECK програмирање, продукција Роден во Њуберг, Њујорк, САД во 1972 година, Сол Вилијамс се смета за моќен глас на хип-хоп генерацијата како поет, актер, рапер, пејач, писател и музичар. Иако уметничките определби на Сол Вилијамс се многубројни и разновидни, тој се прославува […]

Алтернатива Настани

OFFEST 2016

МКЦ 27 Мај OFFest 2016 is on its way!!! Јубилејното, петнаесетто издание на OFFest оваа година ќе се одржи од 27 до 30 мај. Забележете си во календарите и подгответе се за уште едно незаборавно патување во музиката на светот! Со големо задоволство ја најавуваме програмата на јубилејното 15-то издание на OFFest! OFFest 2016 (27 […]

Алтернатива Настани

КОНЦЕРТ НА ДЕТСКИОТ ХОР „ФАЛСЕТО“ ПРИ МОБ -28 МАЈ

  ИНФОРМАЦИИ И БИЛЕТИ / INFORMATION AND TICKETS Билетите можете да ги резервирате и купите: Билетарница тел: 02/3118-451 Online продажба на билети на: www.mob.mk Booking and purchasing tickets at: Ticket Office: 02/3118-451 Online ticket sale at www.mob.mk

Алтернатива Настани

РАКОМЕТЕН КАМП „ КИРИЛ ЛАЗАРОВ 7 “ -17 ЈУНИ

Најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров, минатиот јуни 2015-та година во организација на агенцијата КМГ Спорт го промовираше својот прв ракометен камп „Кирил Лазаров 7“. Кампот се одржа во хотелот Аквалина во Охрид, кој нуди прекрасни услови за ваков тип на настани, одалечен на 5 км од Охрид во мирната населба Св. Стефан на брегот на […]

Алтернатива Настани

ТУРАНДОТ – во рамките на МОВ

МОБ 26 Мај Диригент: Џанa Фрата (Италија) Режисер / Сценограф / Костимограф: Џанкарло дел Монако (Италија) Светло дизајн: Волфганг фон Цубек (Австрија) Концерт-мајстор: Климент Тодороски Асс. хор мајстор: Јасмина Ѓорѓеска, Ѓурѓица Дашиќ Aсс. режисер: Трајко Јордановски, Љупка Јакимовска НАСТАПУВААТ: Турандот: Оксана Крамарева (Украина) Калаф: Симоне Фредијани (Италија) Лиу: Сандра Митровска Тимур: Игор Дурловски Пинг: Кристијан Антовски Панг: Дарко Нешовски Понг: […]

Алтернатива Настани

SKOPJE CALLING 2016

Арена Филип Втори – 5 Јуни Почитувани, Огромно задоволство ни е да Ви најавиме дека македонската публика и публиката од целиот регион на 5-ти јуни ќе има единствена прилика да присуствува на досега најголемото шоу во историјата на Република Македонија, прво од овој тип на арената „Филип Втори“, по примерот на сите светски метрополи. Под франшизата Skopje […]

Алтернатива Настани

20-ТО ТРАДИЦИОНАЛНО ИСКАЧУВАЊЕ НА „КОЗЈАК 97“ – 10 ЈУНИ

Почитувани планинари, љубители на планината. ПСЗ „Козјак“ – Прилеп на ден 10,11,12.06.2016 организира три дневна програма по повод 20 години од првото традиционално искачување „Козјак ’97“ на врвот Козјак 1747 мнв , на Бабуна планина. Оваа година на традиционалното искачување ќе промовираме уште една патека, односно од еднодневно во дводневно. Стартот на дводневната акција е […]