Колумна Текстови Топ теми Ударни вести

ТОТАЛНО ПОРАЗЕН! – Мерсел БИЉАЛИ

„Како можевте да го дадете четиригодишното дете ритуално да ви го искасапат умноболни сатанисти?“ – прашал судијата? „Сакав да и’ се умилкувам на Сатаната, а да го пукнам Господа“ – ладнокрвно одговори мајката! Во салата општо негодување, викање, вриштeње (судски процес за масакрот во Алтамира, Бразил). Сатанизмот претставува збир на мрачни ритуали од позиција на […]

Вести Македонија Ударни вести

Валстром и Соини се охрабрени од реформите на македонската влада

-0Иднината на земјите од Западен Балкан е во Европската Унија, изјави денеска во Скопје министерката за надворешни работи на Шведска, Маргот Валстром, притоа порачувајќи дека Македонија треба да продолжи со реформските напори во насока на владеењето на правото, слободата на говорот, слободата на медиумите. Валстром, на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, […]

Вести Македонија Ударни вести

Пет премиери од регионот и 100 бизнисмени на „Самитот 100“ во Скопје

САМИТ100 за Бизнис лидери од Југоисточна Европа на 16 и 17 октомври во Скопје Шестиот годишен „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи во Скопје на 16 и 17 октомври. На прес-конференцијата, Претседателот на УО на САМИТ100 и Генерален директор на Алкалоид, г-дин Живко Мукаетов и Програмскиот директор на САМИТ100 и Партнер […]

Вести Свет Ударни вести

„Human Rights Watch“: Предупредување за Филипините за можно исклучување од УНХЦР

Меѓународната организација за заштита на човековите права „Human Rights Watch“ (HRW) предупреди дека Филипините можат да се соочат со сериозни санкции поради грубото кршење на човековите права во крвавата војна што претседателот на оваа земја, Родриго Дутерте, ја води против трговците со дрога, јавува Anadolu Agency (AA). Официјалниот претставник на ХРВ, Џон Фишер, изјави дека […]

Вести Свет Ударни вести

Хрватска: Стратегија за прифаќање на еврото

Хрватската народна банка (ХНБ) изработила стратегија за влез на земјата во Еврозоната и прифаќање на еврото како своја валута, пишува весникот „Вечерњи лист“. Стратегијата на ХНБ содржи и анализа на ризиците кои произлегуваат од напуштањето на сопствената валута и прифаќањето на еврото. Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ се залага за влез во Еврозоната. Главните услови за […]

Вести Свет Ударни вести

Клучниот коалициски партнер на Меркел бара Грција да биде отстранета од Еврозоната

Германската Слободна демократска партија (ФДП), која го држи клучот за формирање на четвртата Влада на Ангела Меркел, бара да се смени пристапот кон Грција и другите банкротирани членки на Европската унија, и да се воведе процедура за отстранување на Грција од Еврозоната. Во интервју за германскиот весник „Ханделсблат“, кој денеска го пренесуваат грчките медиуми, лидерот […]

Вести Македонија Ударни вести

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска во посета на Македонија

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска, Маргот Валстром и Тимо Соини, денеска престојуваат во официјална возвратна посета на Република Македонија, на покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров. Реформските активности на Владата содржани во Планот 3-6-9, нивната имплементација, неопходна за исполнување на потребните критериуми за отпочнување на пристапните преговори со ЕУ ќе бидат […]

Вести Македонија Ударни вести

Села најави сојуз на албанските општини

Алијанса за Албанците вчера одржа централен митинг на плоштадот Скендербег во Скопје. Лидерот на партијата, Зијадин Села рече дека Алијанса за Албанцте е партија која што ќе им го врати достоинството на Албанците во Македонија и најавува дека токму неговата партија ќе биде најголемата во албанскиот политички блок. Села пред присутните се пофали дека токму […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МАНУ денеска одбележува 50 години од своето постоење

Македонската академија на науките и уметностите денеска одбележува јубилеј 50 години од формирањето. На Свечена академија што ќе се одржи по тој повод ќе се обратат претседателот на Македонија Ѓорге Иванов и претседателот на МАНУ академик Таки Фити. Во рамки на одбележувањето покрај музичката програма ќе биде прикажан филмот „50 години МАНУ“. МАНУ е основана […]

Вести Свет Ударни вести

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени на Камчатка

Земјотрес со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала утрово е регистриран на подрачјето кај Алеутските Острови во близина на рускиот полуостров Камчатка. Геофизичката служба на Руската академија на науките наведе дека епиценатарот бил на 773 километри источно од островот Беринг, на длабочина од 103 километри. Локалните власти на Камчатка соопштија дека нема опасност од […]