Вести Македонија Ударни вести

МТСП: 84 забрани за работа на работодавци кои не ги почитувале препораките да не се работи на отворено од 11 до 17 часот

Министерството за труд и социјална политика информираше дека од 4 до 6 август државните инспектори за труд од областа безбедност и здравје при работа, извршиле вкупно 207 инспекциски надзори кај работодавци за почитување на препораките за топлотен бран, при што донеле 84 забрани за работа на работодавци кои не ги почитувале препораките да не се […]

Вести Свет Ударни вести

Израел донесе одлука за затворање на канцеларијата на „Al Jazeerа“ во Ерусалим

Израелската Влада донесе одлука за затворање на канцеларијата на медиумската мрежа „Al Jazeera“ (Ал Џезира) во Ерусалим, јавува Anadolu Agency (AA). Министерот за комуникации на Израел, Ејуб Кара, за телевизискиот Канал 7 изјави дека Израел ќе ги следи арапските земји кои веќе ги затворија претставништвата на „Al Jazeerа“, но не го посочи времето кога би […]

Вести Македонија Ударни вести

Расправа на ДИК за роковникот за Локалните избори 2017

Државната изборна комисија  денеска ќе одржи седница на која треба да го разгледа и усвои Предлог – роковникот за извршување на изборните дејствија за спроведување на Локалните избори 2017. година за членови на советите на општините и советот на градот Скопје и за градоначалници на општините и за градоначалник на градот Скопје (6 август – […]

Вести Македонија Ударни вести

Собранието денеска повторно за разрешувањето на Зврлевски

Денеска Собранието на Македонија ќе ја продолжи шестата седница на чиј дневен ред е разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Оваа точка беше ставена на дневен ред во почетокот на минатиот месец по иницијатива на Владата. Претседателот на Собранието Талат Џафери продолжението на шестата седница го закажа вчера, откако ги распиша локалните избори, кои треба […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Државата и партиите мораат да обезбедат максимални услови за слободни избори!

По повод распишувањето на локалните избори, ЦИВИЛ – Центар за слобода уште еднаш потсетува на обврските на институциите и учесниците во изборната трка дека мораат до максимум да ги почитуваат демократските стандарди за спроведување слободни избори. Во досегашното набљудување и анализите на политичките процеси во изборен контекст и пошироко, ЦИВИЛ констатира низа сериозни проблеми и […]

Вести Македонија Ударни вести

Посебен сообраќаен режим поради Супер купот

Поради Супер купот на УЕФА, закажан за вторник на фудбалскиот стадион „Арена Телеком“ во Градскиот парк во Скопје, од денеска ќе биде воведен посебен сообраќаен и пешачки режим за сообраќајниците во непосредна близина на стадионот. Министерството за внатрешни работи соопшти дека од осум часот денеска до завршување на натпреварот, односно до 9 август, на потегот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Талат Џафери го потпиша решението за распишување на локалните избори на 15. октомври

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, точно напладне го потпиша решението за распишување на локалните избори кои ќе се одржат на 15. октомври. Џафери апелираше до сите учесници пред и за време на изборите да се однесуваат во согласност со Уставот и со законските одредби, а институциите да обезбедат изборите да протечат во мирна, фер и […]

Вести Свет Ударни вести

Јапонија одбележа 72 години од нуклеарниот напад врз Хирошима

Јапонија денеска одбележува 72. годишнина од нуклеарниот напад врз Хирошима. Зборувајќи на церемонија во Мировниот меморијален парк Хирошима, премиерот на Јапонија Шинѕо Абе рече дека Јапонија се залага за свет без нуклеарно оружје на начин на кој сите држави може да постигнат согласност за тоа. – За да имаме свет без нуклеарно оружје, потребно е […]

Вести Македонија Ударни вести

МИА доби нов директор

Новинарот Драган Антоновски ќе биде новиот директор на Македонската Информативна Агенција (МИА), пренесе Макфакс. Антоновски е назначен со одлука на Владата, а веќе денеска завршила и процедурата и во МИА каде се одржал Надзорен одбор кој пак го избира Управниот одбор каде претседател е новиот директор.

Вести Македонија Ударни вести

Владата прогласи кризна состојба во Македонски Брод и Чашка поради пожарите

Владата на Република Македонија прогласи кризна состојба на териториите на општините Македонски Брод и Чашка, каде веќе неколку дена има активни пожари, соопшти министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски кој е и претседател на Управувачкиот комитет за координација и управување со кризи. Кризната состојба ќе трае триесет дена. Одлуката е донедена на вечерашната владина седница. […]