7 дена Македонија

Во Охрид се одржува 43. Меѓународна научна конференција за македонски јазик

Во рамките на 49. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура, со учество на бројни странски и македонски слависти, македонисти и балканисти, денеска и утре во Охрид  се одржува 43. Меѓународна научна конференција. Двете носечки теми се „70 години од првите книги за деца на македонски јазик“ и „Непреводливото во преводот“. Меѓународниот семинар за […]

Македонија Став

СТАВ: ФРОДЕМ ЗА ЈАВНОТО ОБРАЌАЊЕ НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ

ТЕЗИ ОД ПРЕСС 23.06.2016 – ФРОДЕМ – КЕКЕНОВСКИ јавно обраќање на Иванов е најголем срам кој во досегашнта понова македонска историја ѝ е нанесен на функцијата – Претседател на државата – Иванов покажа најниско можно ниво на политички капацитет и раскошна незрелост за функцијата која ја извршува, Иванов наместо да настапи како татко на нацијата […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈОВЕ КЕКЕНОВСКИ

 ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “ЗОШТО МОЛЧИ МИНИСТЕРОТ ЗА ОДБРАНА ЈОЛЕВСКИ ? Ѓорѓе Иванов како врховен командант на вооружените сили на Македонија во неговото јавно обраќање кажа дека размислувал да ја ангажира Армијата на РМ за смирување на состојбата доколку состојбата во Македонја би ескалирала. Редно е после два дена молк од страна министерот за […]

Вести Македонија

Нема притвор за Грујовски, Поп-Стефанија само му го одзеде пасошот

Судијката Александра Поп-Стефанија го одбила барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за притвор на првоосомничениот во случајот „Тврдина“, Горан Грујовски и донела одлука на началникот на петтата управа на УБК да му биде одземен само пасошот, соопшти попладнево Основниот суд Скопје 1. „Судија на претходна постапка постапувајќи по предлогот на Јавното обвинителство за гонење на […]

Вести Македонија

Од Косово екстрадиран уште еден од обвинетите за настаните во Диво Насеље

Вчера од Косово во земјава бил екстрадиран Сулејман Османи, познат како командант Сула, кој е еден од обвинетите за настаните во Диво Насеље во Куманово од 9 и 10 мај, минатата година, потврдиле од Министерството за внатрешни работи, пренесуваат медиумите. Педесет и петгодишниот Османи, жител на селото Брест беше уапсен веднаш по настаните во Диво […]

Вести Македонија

Чичаковски: Од 226.000 спорни гласачи, за 71.000 нема никаква евиденција

Од 226.000 спорни гласачи во избирачкиот список, за 71.000 гласачи нема никаква евиденција, изјавил денеска претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Чичаковски, по состанокот на работната група за избирачки список, пренесува „Утрински весник“. Според Чичаковски, допрва ќе се преговара што ќе биде со овие 71.000 гласачи за кои вкрстената проверка покажала дека не се […]

Вести Македонија

Левица до Иванов: Сега е јасно дека, освен царот, и неговиот дворски шут е гол!

Со својот последен говор, Ѓорге Иванов ѝ даде до знаење на целата македонска и светска јавност дека целосно ја деградирал функцијата претседател на Република Македонија и станал „само еден обичен гласноговорник“ на осомничениот за тешки криминали, поранешен премиер, Никола Груевски, стои во реакцијата на партијата Левица на вчерашниот говор на Иванов. „Сега е јасно дека, […]

Вести Македонија

Коцијанчич за говорот на Иванов: Сите да се воздржат од мешање во работата на СЈО

Европската комисија денеска ги повика политичките лидери и другите државни институции да го почитуваат и да не се мешаат во работата на Специјалното јавно обвинителство. – Сите треба да се воздржат од мешање во работата на Специјалното јавно обвинителство, кое е задолжено за воспоставување на правната одговорност за тоа што беше обелоденето со прислушуваните разговори […]

Вести Македонија

НСДП: Иванов заслужи да биде прогласен за персона нон грата

„Лицето Ѓорге Иванов уште еднаш покажа дека личната политичка недозреаност и недораснатост за функцијата Претседател на Република Македонија е идеален инструмент на „злосторничкото здружение“ за темелно еродирање на сите институции на системот, погазување на демократските вредности и принципи и за туркање на државата во меѓународна изолација“, се вели во реакцијата на НСДП на вчерашното обраќање […]

Вести Македонија

СЈО бара изземање на Поп-Стефанија, судот има три дена да одлучи

Судијката Александра Поп-Стефанија го прекинала сослушувањето на осомничените во случајот „Тврдина“, по барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за нејзино изземање од предметот, соопшти Основниот суд Скопеј 1. „Судијата на претходна постапка, пред да заврши со распитот на еден од повиканите лица по повод предлогот поднесен од страна на Јавното обвинителство за гонење кривични дела […]