Македонија Став

СТАВ: СИНОЛИЧКА ТРПКОВА

  УКИМ е рак-рана на дпмне.Тоа е последниот “независен” бастион на слободната мисла. Се ќе направат да го растурат. И кога тоа ќе се случи, ние всушност и фактички нема да постоиме. Тие се имаат, освен уким. Секој потег на одговорните на уким од професори до ректори од сега ќе биде подлупа. Тоа што СМЕ […]

Вести Македонија

Медиумите се на денешната преговарачка агенда на работните групи

Работните групи на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, СДСМ и ДПА, денеска во 11.30 часот, во резиденцијата на Европската Унија во Пржино, ќе разговараат за реформи во медиумите. Средбата доаѓа по вчерашната посета на германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл. Тој се сретна со лидерите на СДСМ, ДУИ и на ДПА, Зоран […]

Вести Македонија

Командантот на „Алфи“ на распит во Основниот суд Скопје 1

Командантот на специјалната единица „Алфи“, Ивица Антевски – Пуки, и уште петмина осомничени за нечовечко апсење на поранешниот министер за внатрешни работи и лидер на партијата Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, денеска треба да дојдат на распит во Основниот суд Скопје 1. Случајот „Тортура“ го отвори Специјалното јавно обвинителство, а првоосомничен во овој случај е поранешниот […]

Македонија Став

Нов закон за владини реклами, нов обид за злоупотреба на парите на граѓаните?

Петрит Сарачини  Без никаква претходна најава и јавна расправа, без вклучување на сите потписнички на договорот од Пржино за надминување на политичката криза, но и на други засегнати страни од медиумската сфера, власта деновиве повторно брза да донесе ново парче легислатива, со кое ќе се уреди прашањето на јавното рекламирање и кампањи во медиумите. Ова […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Штрајкот на судската администрација е поради стравот од избори на СДСМ

СДСМ денеска покажа дека штрајкот на мал дел од судската администрација е само во функција на нивниот страв од изборно соочување и продолжение на деструктивното однесување, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. „Во изминатиот период платата на раководните судски службеници е зголемена над 15 отсто, на стручните судски […]

Вести Македонија

Ахмети и Хајндл разговарале за избирачкиот список и медиумите

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на денеска со германскиот специјален пратеник Јоханес Хајндл и амбасадорката на Германија Кристине Алтхаузер разговарале за политичката ситуација во земјата и за можните решенија за излез од политичката криза. Како што се наведува во партиското соопштение, Ахмети истакнал дека ДУИ е заинтересирана преостанатите прашања да се решат што е можно […]

Вести Македонија

ШАРЕНА РЕВОЛУЦИЈА СРЕДЕ ДОЖД И НЕВРЕМЕ ВО СКОПЈЕ

Силниот дожд не ги спречи учесниците во Шарената револуција да излезат на најавениот протест во Скопје, кој започна во 19 часот пред СЈО. Протестот се одржува под мотото „Правдата е Устав, СЈО е правда“, како што пишува на платното што пред себе го носат демонстрантите движејќи се кон Владата. Тие и денеска го повторија барањето […]

Вести Македонија

Брисел ги сопре финансиите за Коридорот 8

Европската комисија одлучи да не го финансира Коридорот 8 поради проблемите и недостатоците во транспортниот сектор на Македонија, соопшти Маја Коцијанчич. – Проектот за транспортно поврзување, кое земјата го поднесе, Коридорот 8, ќе биде разгледан откако истакнатите проблеми во секторот, како што е секторот за стратегија и координација, ќе бидат решени и ќе бидат исполнети […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ до Хајндл: Изборите се единствено решение за кризата

Делегација од ВМРО-ДПМНЕ денеска со германскиот специјален пратеник, Јоханес Хајндл разговараше за актуелната политичка состојба, позициите и ставовите на партијата поврзани со постигнување на решенија од областите опфатени со политичкиот договорот постигнат минатата година, како и европските интеграции како дел од стратешките приоритети на државата, соопштија од владејачката партија. „Од страна на ВМРО-ДПМНЕ беше истакнато […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“: Претставниците на студентските парламенти се нелегитимни

„Студентски пленум“ денеска испрати известување до сите декани на матичните факултети на УКИМ со кое бара итно преиспитување на мандатите на студентските претставници во наставно-научните совети на факултетите и утврдување на нелегитимност на претставниците на студентските парламенти на нивните факултети. „Изборите за претседател на Студентски парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (СПУКМ) што се одржаа […]