Македонија

ЦВРСТ ПОЛИТИЧАР

Како верен “тендерски тандем” во власта, Али Ахмети долго време го бранеше ставот на Груевски за неодложност за изборите. Така, кога опозицијата прогласи бојкот на закажаните избори за 24 април, Ахмети решително застана зад Груевски тие по секоја цена да се одржат во договорениот термин. Но, во последен момет, по средбата со американскиот амбасадор во […]

Вести Македонија Текстови

Бинали Јилдирим денеска ќе биде избран за нов премиер на Турција

Турската владејачка партија на правдата и развојот (АКП) денеска на специјален конгрес за нов партиски лидер и премиер на државата ќе го избере Бинали Јулдирим, по оставката на Ахмед Давутоглу. Јилдирим, кој досега ја извршуваше функцијата Министер за транспрот, е близок соработник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. Тој е единствениот кандидат за лидер на […]

Вести Македонија Текстови

Убиен лидерот на авганистанските талибанци во напад на американски дрон

Водачот на авганистанските талибанци, Мула Актар Мансур е убиен во напад на американско безпилотно летало. Смртта на Мансур, како што јавуваат светските агенции, денеска ја потврдил и талибанскиот командант Мула Абдул Рауф, кој рекол дека водачот бил убиен во петокот вечерта во погранична област меѓу Авганистан и Пакистан. Неименуван службеник на САД, синоќа соопштил дека […]

Вести Македонија Текстови

Милевски со холандскиот премиер: Да продолжат реформите од Договорот од Пржино

Претседателот на Либерално-демократската партија (ЛДП), Горан Милевски, во Леуварден, Холандија се сретнал со премиерот на Кралството Холандија, Марк Руте со кого разговарал за актуелната политичка и општествена криза „која ја продуцира партијата на власт и напорите на опозицијата да се воспостави повторно владеење на правото и враќање на демократијата во државата“, соопштуваат од ЛДП. „Премиерот […]

7 дена Македонија

НОВ ГРЧКИ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

  Досегашниот амбасадор на Грција во Македонија Харис Лалакос, е наименуван за нов грчки амбасадор во Вашингтон, САД. Тој дојде во Скопје во јануари, 2013 година и важеше за умерен дипломат, кој што придонесе за почетна нормализација во грчко-македонските односи. Во неговиот мандат дојде до првата посета на грчки шеф на дипломатијата на Македонија, а […]

7 дена Македонија

КАНАБИСОТ ВО АПТЕКИТЕ

Агенцијата за лекови и медицински средства издаде две одобренија за увоз на суровина од која ќе се произведуваат препарати на база на канабис. Се очекува деновиве тие да пристигнат во земјата. “По проверка на исполнетоста на условите и стандардите, следи стекнување на лиценца за производство. Доколку целата процедура биде во ред, очекуваме првите проверени и […]

7 дена Македонија

ИЗБОРИТЕ ОДЛОЖЕНИ

Во понеделникот, на 16-ти мај, требаше да започне изборната кампања за вонредните парламентарни избори, закажани за 5-ти јуни. На овие избори се пријави само владејачката ВМРО-ДПМНЕ, додека македонските опозициски партии, на кои подоцна се приклучија и албанските, одбија да земат учество со образложение дека не се создадени услови за легитимен изборен натпревар. Но, веќе следниот […]

Вести Македонија Текстови

Уапсени 135 лица во Кина поради шверц на вакцини

Кинеските власти уапсиле 135 лица во 22 провинции поради илегална трговија со вакцини, јавуваат светските агенции. Државното обвинителство на Кина вчера објавило соопштение во кое било наведено дека е издаден налог за апсење на 125 лица, кои без дозвола тргувале со вакцини. Поради несовесно извршување на должноста биле уапсени уште 10 здравствени работници. Во соопштението […]

Вести Македонија Текстови

Франција го тестира новиот систем за проверка на патници на аеродромите

Франција до крајот на мај на два аердроми во земјата ќе го тестира т.н. „Систем ПНР“ (Passenger Name Record), со податоци за патниците, чија цел е откривање на потенцијално опасни лица, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи во Париз. Системот на почеток ќе се користи на парискиот аеродром „Шарл де Гол“ и на аеродромот во […]

Вести Македонија Текстови

СДСМ најавува техничка влада, Холандија предупредува таа да биде без „лица под истрага во СЈО“

Формирање на нова техничка влада за спроведување на реформите потребни за одржување на фер и кредибилни избори, најавува Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Од таму засега не откриваат дали во моментов се водат разговори за формирање на таква влада и за нејзиниот формат. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција рече дека тоа го кажале […]