Вести Македонија

Клучна недела за СЈО: В четврток нов извештај, в петок судење за „Пуч“

Неделава, според досега најавената агенда, се закажани два клучни  настани поврзани со работата на Специјалното јавно обвинителство. Првиот е поднесувањето на новиот шестмесечен извештај за работата на СЈО, на 15 септември, а вториот е закажаното рочиште во Кривичниот суд за случајот „Пуч“, следниот ден. Јанева вториот извештај ќе го поднесе на годишнината од нејзиното назначување за […]

Вести Македонија

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО СКОПСКО ЕПИЦЕНТРАЛНО ПОДРАЧЈЕ

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот ги вознемири жителите на Скопје. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар, епицентарот на земјотресот бил на три километри североисотчно од Скопје, во околината на селото Црешево, на длабочина од 2 километри. Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет соопшти дека утрово биле регистрирани серија земјотреси […]

Вести Македонија

ПОЧИНА МАКЕДОНСКАТА РЕЖИСЕРКА БИЛЈАНА ГАРВАНЛИЕВА

Денеска во Берлин, на 43-годишна возраст почина македонската режисерка, сценаристка, драматург и театарски критичар, Билјана Гарванлиева. Со само четири документарни филма (работеше на петтиот) во текот на последните десет години успеа да отиде на бројни фестивали низ светот, да освои бројни награди, да ја претстави Македонија, да зборува за документаристиката, но и да се залага […]

Вести Македонија

ПРОПАДНА И ТРЕТИОТ ОГЛАС НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА БАРОКНА ФАСАДА НА ДОМ “ИБНИ ПАЈКО”

Пропадна и третиот оглас на Град Скопје за изработка на основен проект за барокна фасада на зградата „Ибни Пајко“. И овојпат до комисијата не стигнала ниту една понуда, а архитектите во целост уште еднаш го испочитуваа повикот за бојкот на Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ), објави СДК. Од Градот не кажаа дали и кога […]

Вести Македонија

Илиевски, Габер – Дамјановска и Јанкуловски кандидати за избор на судија во ЕСЧП

Јавниот обвинител Јован Илиевски, уставната судијка Наташа Габер – Дамјановска и амбасадорот на Република Македонија во Ватикан, Звонимир Јанкуловски се тројцата кандидати за избор на судија во Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур од Македонија, соопшти денеска Министерството за надворешни работи. Листата со тројцата кандидати, како што информираат од МНР е доставена од […]

Вести Македонија

Прва одлука на ад хок телото за медиуми: Казна за МРТ поради емитување на владини реклами

Ад кох телото за следење на медиумите во предизборниот период ја донесе својата прва одлука, односно поднесе предлог за изрекување на прекршочна казна за Првиот програмски сервис на Македонската радиотелевизија (МРТ 1), поради емитување на владини реклами. „Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, по поднесениот предлог од Привремената комисија за следење на медиумското претставување […]

Вести Македонија

РЕГИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ЗАЕДНИЧКА БОРБА ПРОТИВ ТЕРОРИЗАМ И КРИМИНАЛ

На денешната регионална конференција што се одржува во Скопје во организација на Бирото за јавна безбедност, со посредство на Мисијата на ЕУЛЕКС на Косово, договорено е полициските служби од Македонија, Србија, Албанија и Косово да ја интензивираат соработката и размената на податоци во борбата против тероризмот и организираниот криминал. – Тероризмот и организираниот криминал претставуваат […]

Вести Македонија

ШИЛЕГОВ: ВМРО-ДПМНЕ НЕ МОЖАТ ДА ГИ СОКРИЈАТ КАТАСТРОФАЛНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ ОД КРИМИНАЛНИОТ ПРОЕКТ “СКОПЈЕ 2014”

-“Последните дождови покажаа дека „Скопје 2014“, мегаломанскиот проект на Никола Груевски, освен што е пералница за пари, станува реална опасност по безбедноста на граѓаните на Скопје”, изјави денеска портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. Тој додаде дека два дена екипите на комуналните претпријатија дежураат во „прескапо платените градби во центарот на Скопје и од нив вадат фекалии […]

Вести Македонија

ИТАЛИЈАНСКОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ОТВОРИ СЛУЧАЈ ЗА ПАДНАТИОТ АВИОН

Обвинителството од Тревизо, Италија отвори случај за авионската несреќа што се случи во вторникот попладне во атарот на селото Кожле, скопско, во која загинаа шестмина италијански државјани, пренеува Нова ТВ. Од авиоклубот во Тревизо, чијашто сопственост беше малиот авион велат дека ќе биде тешко да се реконструира што точно се случило. – Овој тип на […]

Вести Македонија

МАКЕДОНИЈА ОДБЕЛЕЖУВА 25 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ

Република Македонија денеска го одбележува 8 Септември – Денот на независноста. На денешен ден во 1991 година, се одржа референдумот на кој граѓаните со убедливо мнозинство од над 95 отсто се изјаснија за самостојна и независна држава, одговарајќи позитивно на референдумското прашање: „Дали сте за самостојна Македонија со право да стапи во иден сојуз на […]