Вести Македонија

Преговорите завршија, партиите не постигнаа договор

Завршија маратонските преговори на претставниците на политичките партии во резиденцијата на Европската Унија во Пржино, договор ниту денеска не е постигнат, јави „Нова тв“. Како што изјави амбасадорот на ЕУ, Аиво Орав, договор не е постигнат само поради едно прашање, но ниту по инсистирањето на новинарите тој не откри за кое прашање станува збор. Неофицијално […]

Вести Македонија

СЈО: Формирањето на специјални одделенија е целисходно

Евентуалното формирање на специјални одделенија е целисходно, велат за „Мета“ од Специјалното јавно обвинителство, во врска со иницијативите за формирање на специјални одделенија во судот и МВР, за случаите на СЈО. Оттаму велат дека нема да даваат натамошни коментари по овие прашања бидејќи, како што велат, нивната работа е да спроведуваат независни истраги. „Сметаме дека […]

Вести Македонија

Шеќеринска: Вечерва се надеваме на договор

По три и пол часа разговори, претставниците на политичките партии си заминаа од резиденцијата на Европската Унија во Пржино, на консултации со раководствата на партиите. Како што информираа, вечерва во 18.30 часот тие ќе ги продолжат преговорите. Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, кусо изјави дека се надева денеска да биде постигнат конечен договор. Како што […]

Вести Македонија

Неделкова: Врховниот суд има итна потреба од судии за да може да работи ефикасно

Врховниот суд има итна потреба од најмалку четири судии за да може да функционира ефикасно, истакнала претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова, на денешната седница на Судскиот совет, чиј член по функција е и таа, пренесува „Академик“. „Судот не може да ја врши својата работа, а особено е алармантно во Одделението за судење во разумен […]

Вести Македонија

Проект за ефикасна превенција и сузбивање неправилности со фондовите на ЕУ

Александар Тргачевски, кој е проектен лидер за Македонија, истакна дека во рамките на проектот е изработен и стратешки документ Национална стратегија за заштита на финансиските интереси на ЕУ во Македонија за периодот 2017-2020 година. СКОПЈЕ (АА) – Во просториите на ЕУ инфо-центарот во Скопје се одржа завршниот настан на ЕУ твининг проектот „Поддршка за ефикасна […]

Вести Македонија

НБРМ: Политичките случувања ја забавуваат економијата и ја зголемуваат неизвесноста

Податоците за домашниот бруто-производ (БДП) за првиот квартал од годинава укажуваат на понизок пораст на економијата од очекуваниот, објави Народна банка. – Домашните неекономски фактори поврзани со политичките случувања во земјата дополнително ја зголемуваат неизвесностa околу остварувањата и оцените за економската активност во следниот период – информираат од Народна банка. Во однос на инфлацијата, се вели дека […]

Вести Македонија

„Второ читање“ за легислативата за СЈО – „второ читање“ и за оптимизмот на Нуланд

Веројатно од преголема желба за некаков позитивен исчекор, медиумите во земјата речиси бeз исклучок го истакнаа оптимизмот на високата американска функционерка, Викторија Нуланд, која по вчерашната обиколка на Македонија искажа уверување дека наскоро може да има пробив и позитивен исход на т.н. „пржински процес“. Тоа е можно, но практиката тера на крајна внимателност и на претпазливост. […]

Вести Македонија

Формирањето преодна влада до изборите, главна тема во Пржино

Формирањето преодна влада до избори е главна тема на денешните разговори на работните групи на политичките партии во Пржино, дознава „Мета“ од извори во преговарачките тимови. Никола Тодоров од ВМРО-ДПМНЕ, Радмила Шекеринска од СДСМ, Имер Алиу од ДПА и Артан Груби од ДУИ ќе разговараат и за избирачкиот список и за реформите во медиумите. Како […]

Вести Македонија

Уставниот суд од утре на летна ферија, СЈО и крстот во Бутел ќе чекаат до септември

Уставниот суд утре ќе ја одржи последната седница пред летните одмори. Следната седница на Уставниот суд ќе биде по 1 септември, кога судиите се враќаат во полн состав и ќе продолжат со работа, велат за „Мета“ од судот. На утрешната седница, како што ни рече генералната секретарка на Уставниот суд, Оливера Филиповска, нема да се […]

Вести Македонија

Денеска продолжуваат преговорите во Пржино

Денеска во 13.30 часот продолжуваат преговорите на работните групи на политичките партии во Пржино. На средбата се очекува да се разговара за реформите во медиумите и за прочистувањето на избирачкиот список. Без договор, пак, заврши вчерашнара маратонската преговарачка сесија со амбасадорите Џес Бејли и Аиво Орав. Амбасадорот на САД, Бејли, рече дека не е разочаран бидејќи […]