Вести Македонија

Селмани: Пресудата на Судот ќе биде важна алатка во рацете на новинарите

  Пресудата на Европскиот суд на правдата од Стразбур дека новинарите незаконски биле избркани од галеријата за следење на собраниски седници во декември 2012 година, е потврда дека прекршувањето на правото на слобода на изразување во Македонија не е повеќе прашање на перцепција, туку е ноторен факт утврден од релевантен европски суд, сметаат од Здружението […]

Вести Македонија

ГРУЕВСКИ-ХАН: ЕУ не сака да се меша во одлуките на македонските партии за формирање влада

Никола Груевски вчера после средбата со Јоханес Хан, не сакаше да биде снимен и не даде никаква изјава за разлика од лидерите на сите останати парламентарни партии. Денеска ВМРО-ДПМНЕ излезе со детали за средбата:     На средбата, која, според договореното, почна во 20:45 часот и траеше два часа, беа отворени повеќе теми. Главни теми […]

Вести Македонија

ИВАНОВ-ХАН: Неопходно е што поскоро формирање на влада и надминување на политичката криза

-“Неопходно е што поскоро да се формира влада и да се надмине политичката криза во Република Македонија”, констатирале на денешната средба претседателот Ѓорге Иванов и комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти кабинетот на Иванов, двајцата соговорници размениле мислења за актуелната политичка состојба во […]

Вести Македонија

Заев: Се што разговараме е во рамки на Уставот, се потврди лагата дека нема федерализација!

Одговори на новинарски прашања Зоран Заев, претседател на СДСМ Скопје, 09.02.2017 Медиуми: Г – динот Ахмети кажа дека чека од вас некое писмо во врска со вашето барање, што конретно… Заев: Ова е процес на добивање мандат. Г-динот Ахмети не бараше ништо на писмено од г -динот Груевски за да влезе во преговори за Влада, […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ продолжува со протести во Охрид против СЈО

  По вчерашните протести на членството и на симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, против, како што велат, притисоците на СЈО, раководството на локалниот разгранок најави дека тие ќе продолжат и во наредните денови. Во меѓувреме, се огласија од општинскиот разгранок на СДСМ во Охрид, од каде, како што велат, ги охрабруваат вработените во јавните институции да не подлегнуваат […]

Вести Македонија

Донација на 33 теренски возила од ЕУ за справување со миграцијата

  Еврокомесарот Јоханес Хан, кој од вчера е во посета на Република Македонија, денеска во Министерството за внатрешни работи ќе предаде сертификати за донација на 33 теренски возила. Од нив, 31 се наменети за потребите на Граничната полиција на МВР и две теренски возила се за потребите на Центарот за управување со кризи (ЦУК). Како […]

Вести Македонија

РАДИО МОФ: Политичарите недоволно го користат потенцијалот на социјалните мрежи

  Граѓански иницијативи добиваат гласност бидејќи иницијаторите умно ги користат новите медиуми и социјалните мрежи. Но, дали и колку политичарите се умешни во ваквиот начин на комуникација? Од политичките лидери во Македонија, само лидерот на СДСМ Зоран Заев има личен профил, покрај фан-страницата. Најследен политичар кој има фан-пејџ е претседателот ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски со над […]

Вести Македонија

Еврокомесарот Хан ги почна средбите со лидерите на политичките партии

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан попладнево во Скопје ги почна средбите со лидерите на политичките партии што се застапени во македонското Собрание, на кои се очекува да стане збор за актуелната политичка ситуација во земјата и за разговорите за формирање влада по предвремените парламентарни избори од 11 декември минатата година. Првата средба на Хан е […]

Вести Македонија

ЛДП: Справувањето со загадувањето бара комплексни, а не парцијални мерки

Соопштение: Либерално демократската партија неколку години наназад укажува на опасностите од  енормното загадување на воздухот. Претераниот увоз на стари возила, неодржливата и прекумерна градба која е спротивна на еколошките стандарди, безмилосното уништување на зеленилото и претераното користење на фосилни горива важат за едни главни причини за влошување на квалитетот на воздухот. Од друга страна, лошата […]

Вести Македонија

Хан во Скопје на средби со политичките лидери и со претставниците на граѓанскиот сектор

Еврокомесарот Јоханес Хан, утринава се сретна со премиерот Емил Димитриев, со кој разговараше за ситуацијата во земјата по предвремените парламентарни избори, одржани на 11 декември минатата година. Еврокомесарот синоќа допатува во Скопје, а денеска ќе учествува на шестиот министерски состанок на земјите од Западен Балкан, посветен на регионалната соработка во областа на енергетиката. По завршувањето […]