Вести Македонија

Спасовски: Груевски сака да судри народ со народ

„На најбрутален начин, со употреба на полиција, вчера беше спречено елементарното право на студентите за слободен избор. Режимот во Македонија спроведе фалсификувани, криминални студентски избори“, обвини денеска на прес-конференција Оливер Спасовски, генерален секретар на СДСМ. Тој побара министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, да си даде оставка и сите инволвирани да сносат одговорност за злоупотребата на специјалната […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЕМИЛ ДИМИТРИЕВ

– “Партиите разговараат и има контакти меѓу претставниците на политичките партии на разни теми. Јас се надевам дека кога ќе оценат самите партии дека постои суштина и оправданост, ќе дојде до лидерска средба. Како претседател на Владата, јас апелирам до сите партии да имаат максимална конструктивност за побргу да заврши оваа политичка криза, која има негативни […]

Вести Македонија

МОФ бара поништување на изборите за претседател на СПУКМ

Вчерашните криминални избори за претседател на Студентски парламент при УКИМ (СПУКИМ) се нелегални, недемократски и ги погазија правата на студентите и мора веднаш да бидат поништени, се вели во реакцијата на Младински образовен форум (МОФ). Од МОФ бараат целосно поништување на изборите од страна на избирачката комисија на СПУКМ, ректорот во заминување, Велимир Стојковски, и […]

Вести Македонија

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер. Ова е чин кој ја згрози не само македонската, туку и меѓународната јавност и токму затоа бараме силна и недвосмислена осуда од сите општествени чинители и […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЏЕС БЕЈЛИ

–” Работиме за да ѝ помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и во ЕУ. Тоа значи да се работи за решавање на политичката криза на Македонија, за зајакнување на владеењето на правото и на демократските институции како што е наведено во Договорот од Пржино. Тие напори доминираа по вестите, но […]

Вести Македонија

ММФ нема да назначи нов претставник во Македонија по завршување на мандатот на Гитон

Со завршувањето на мандатот на постојаниот претставник на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Република Македонија, Патрик Гитон, ММФ нема да назначи нов претставник на негово место. – Локалната канцеларија на ММФ ќе продолжи со својата работа во Македонија со што и понатаму ќе се одржи силното присуство и протек на комуникација помеѓу ММФ и земјава. […]

Македонија Став

СТАВ – Синоличка Трпкова

Прво, сенаторите што си гласаа за ректор со нелегитимни членовни на спукм и го “спасија” УКИМ со “единство” газејќи врз студентите, не одважувајќи се да кажат ниту збор за демократија и правда, за мене завршија кариера.Ме избрале следниот ден за редовен професор на сенат. Не што не се радувам туку се срамам кога знам за што […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“ бара од УКИМ веднаш да реагира на тепањето студенти

„Студентскиот пленум“ бара од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ веднаш да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага за вчерашните случувањата на УКИМ при изборите за нов студентски лидер, вели Ивана Туфегчиќ од „Студентскиот пленум“, пренесува „Дојче веле“. – Во спротивно, ќе ја опструираме работата на СПУКМ и нема […]

Вести Македонија

ДС: Ако на студентски избори се случува хаос, што ли ќе има на парламентарните?

Студенти од „Студентскиот пленум“ вчера беа тепани од полицијата и насилно влечени, за да се овозможи да се прогласи лидер на студентите во организација на власта, реагираат од Демократскиот сојуз. Од партијата им честитаат на студентите за храброста во обидот да спречат одржување на криминални и нелегитмини избори за студентски лидер. „Демократскиот сојуз најостро го […]

Вести Македонија

Орав: Партиите да најдат решение за кризата во следните денови, а не недели или месеци

Европската Унија е длабоко загрижена поради политичката криза која наместо да се решава, се најде во ќор-сокак, соопшти денеска во Скопје евроамбасадорот Аиво Орав, придружуван од амбасадорите на земјите членки на Унијата. – Помина повеќе од еден месец откако Собранието повторно се свика. За жал, не видовме прогрес за решавање на политичката криза во земјата. ЕУ е […]