Вести Македонија

„Левица“ достави кандидатски листи до ДИК за 5 изборни единици, ова се носителите

„Левица„ настапува со кандидати за пратеници во пет изборни единици.  – Првпат една автентична левичарска партија која се гради од долу нагоре успеа да се кандидира самостојно на избори, изјави Здравко Савевски од „Левица“ по поднесувањето на листите. Во првата изборна единица носител е Димитар Апасиев, во втората Трајче Стојанов, а во третата Марија Џонс. […]

Вести Македонија

И СДСМ, ДПА и ДУИ ги доставија до ДИК листите со кандидати за пратеници

Опозициската коалиција предводена од СДСМ, владејачката албанска партија ДУИ и албанската опозициска партија ДПА вечерва околу 22 часот до Државната изборна комисија ги доставија листите со кандидати за пратеници во шесте изборни едници за предвремените парламентарни избори на 11 декември. – Toa e листа на кандидати која што е победничка, усогласена со граѓаните на Република […]

Вести Македонија

СДСМ со листи во ДИК 2 часа пред истекот на рокот, ВМРО-ДПМНЕ се уште ги нема објавено кандидатите

СДСМ извести дека вечерва во 21:45 до ДИК ќе бидат доставени кандидатските листи за пратеници од сојузот на СДСМ, коалициските партнери и граѓаните. Претходно, ДИК извести дека до 20 часот вечерва кандидатски листи за претстојните предвремени парламентарни избори поднеле партиите ПДП, ЛП, Левица и Коалицијата за промени и правда. Рокот за поднесување на кандидатските листи […]

Вести Македонија

Партија за Движење на Турците: Остануваме со опозицијата-сметаме дека слободата, демократијата и еднаквоста немаат цена

Соопштение на Партијата за Движење на Турците во Македонија – ТХП: Владеачката коалиција која го осеќа тешкиот пораз на 11-ти декември преку своите медиумски шарлатани продолжува да креира спинови. Имено, денес повеќе провладини медиуми известуваат дека Турците го напуштиле опозицискиот фронт, мислејќи на една сосема небитна политичка партија-човек; која денес се приклучи на криминалната коалиција на […]

Вести Македонија

Груевски и коалициските партнери потпишаа декларација за заеднички настап на изборите

Партиите од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска потпишаа декларација за заеднички настап претстојните предвремени парламентарни избори на 11 декември. Декларацијата „Македонија „2020“ ја потпишаа лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претставници на коалициските партнери во Музејот на Македонската борба за државност и самостојност. Во обраќањето Груевски меѓу другото истакна дека граѓаните сакаат напредок и просперитет […]

Вести Македонија

ДИК: Досега листи од ПДП, ЛП, Левица и Коалицијата за промени и правда, рокот истекува на полноќ

До Државната изборна комисија до 20 часот вечерва кандидатски листи за претстојните предвремени парламентарни избори поднеле партиите ПДП, ЛП, Левица и Коалицијата за промени и правда. Рокот за поднесување на кандидатските листи за изборите на 11 следниот месец истекува ноќеска на полноќ.  Кандидатските листи треба да бидат разгледани и потврдени од членовите на ДИК во […]

Вести

„Пју“: Од Македонија до 2015 година се иселиле 520.000 жители

Американскиот истражувачкиот центар „Пју“ објави истражување за миграцијата и според нивните резултати, до 2015 година околу 244 милиони луѓе во светот се иселиле од своите матични земји поради различни причини. Податоците кажуваат дека во девет земји, 20 проценти од луѓето родени таму, па дури и повеќе, сега живеат во друга земја. Резултатите велат дека од Босна и Херцеговина, […]

Вести

ЕК: ЕУ ја продолжи контролата на внатрешните граници

Европската Унија денеска одобри привремената контрола на границите во Унијата да биде продолжена за уште три месеци, за да се контролира мигрантската криза. Европската комисија минатиот месец им препорача на Австрија, Данска, Германија, Швајцарија, но и на Норвешка, која не е членка на ЕУ, да ги продолжат контролите на границите до 15 ноември. Интерната контрола […]

Вести Македонија

Заев: По 11 декември ќе направиме генерален реизбор на судиите

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска најави генерален реизбор на судиите во Македонија по изборите на 11 декември и целосно раскинување „на спрегата помеѓу судството и криминалната власт предводена од Никола Груевски“. Заев изјави дека „по 11 декември нема да се дозволи ниту еден судија да осудува невини луѓе, да се монтираат судски процеси и да […]

Вести Свет

Велика Британија: Опозицијата во Парламентот тврди дека ќе гласа против Брегзит

ЛОНДОН (АА) – Одредени пратеници во Парламентот на Велика Британија изјавија дека би можеле да гласаат против излезот на Велика Британија (Брегзит) од ЕУ, јавува Anadolu Agency (AA). Тим Фарон, лидерот на либералните демократи, четврта по големина политичката партија во Претставничкиот дом на британскиот Парламент, денес изјави дека неговите осуммина претставници би можеле да гласаат […]