7 дена Македонија

НОВ ГРЧКИ АМБАСАДОР ВО МАКЕДОНИЈА

  Досегашниот амбасадор на Грција во Македонија Харис Лалакос, е наименуван за нов грчки амбасадор во Вашингтон, САД. Тој дојде во Скопје во јануари, 2013 година и важеше за умерен дипломат, кој што придонесе за почетна нормализација во грчко-македонските односи. Во неговиот мандат дојде до првата посета на грчки шеф на дипломатијата на Македонија, а […]

7 дена Македонија

КАНАБИСОТ ВО АПТЕКИТЕ

Агенцијата за лекови и медицински средства издаде две одобренија за увоз на суровина од која ќе се произведуваат препарати на база на канабис. Се очекува деновиве тие да пристигнат во земјата. “По проверка на исполнетоста на условите и стандардите, следи стекнување на лиценца за производство. Доколку целата процедура биде во ред, очекуваме првите проверени и […]

7 дена Македонија

ИЗБОРИТЕ ОДЛОЖЕНИ

Во понеделникот, на 16-ти мај, требаше да започне изборната кампања за вонредните парламентарни избори, закажани за 5-ти јуни. На овие избори се пријави само владејачката ВМРО-ДПМНЕ, додека македонските опозициски партии, на кои подоцна се приклучија и албанските, одбија да земат учество со образложение дека не се создадени услови за легитимен изборен натпревар. Но, веќе следниот […]

Вести Македонија Текстови

Уапсени 135 лица во Кина поради шверц на вакцини

Кинеските власти уапсиле 135 лица во 22 провинции поради илегална трговија со вакцини, јавуваат светските агенции. Државното обвинителство на Кина вчера објавило соопштение во кое било наведено дека е издаден налог за апсење на 125 лица, кои без дозвола тргувале со вакцини. Поради несовесно извршување на должноста биле уапсени уште 10 здравствени работници. Во соопштението […]

Вести Македонија Текстови

Франција го тестира новиот систем за проверка на патници на аеродромите

Франција до крајот на мај на два аердроми во земјата ќе го тестира т.н. „Систем ПНР“ (Passenger Name Record), со податоци за патниците, чија цел е откривање на потенцијално опасни лица, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи во Париз. Системот на почеток ќе се користи на парискиот аеродром „Шарл де Гол“ и на аеродромот во […]

Вести Македонија Текстови

СДСМ најавува техничка влада, Холандија предупредува таа да биде без „лица под истрага во СЈО“

Формирање на нова техничка влада за спроведување на реформите потребни за одржување на фер и кредибилни избори, најавува Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Од таму засега не откриваат дали во моментов се водат разговори за формирање на таква влада и за нејзиниот формат. Портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов, на денешната прес-конференција рече дека тоа го кажале […]

Вести Македонија Текстови

Ниту вистинските куршуми не можат да ја убијат „Шарената револуција“ !

Не се плашиме! Ниту вистинските куршуми не можат да ја убијат идејата за „Шарена револуција“, порачаа демонстрантите обединети под граѓанската иницијатива „Протестирам“ кои денеска и покрај дождливото време излегоа на протест во Скопје. Граѓаните кои месец и полoвина протестираат против одлуката на претседателот, Ѓорге Иванов за аболиција на политичари и нивни соработици, потсетија зошто се […]

Изјави Македонија

Андреј Бабиш

“Според мене условите Турција не може никогаш да ги исполни. Затоа мислам дека тоа е само една таква игра и секако сум против, Турција да има безвизен режим со Европа”. Андреј Бабиш, потпретседател на чешка влада, министер за финансии

Изјави Македонија

Владимир Пешевски

„Фирмата „Фертисимо“ е регистрирана во првата половина на 2006 година и беше активна како фирма за консултантски услуги до крајот на 2008 година, пред воопшто да бидам политички активен и да стапам на функцијата вицепремиер. Мојата професија пред да влезам во политичките води беше токму тоа, меѓународен инвестициски консултант,а во тие години живеев и работев […]

Вести Македонија Текстови

Почна судењето на првоосомничениот за терористичките напади во Париз

Осомничениот за терористичките напади во Париз, Салах Абдеслам на денешното прво појавување пред судот откако е испорачан во Франција, не се изјасни дали се чувствува виновен за делото за кое се товари. Денешното рочиште во Палатата на правдата во Париз заврши откако Абдеслам „не сакаше да се изјасни“, рече еден од неговите адвокатите, Франк Бретон, додавајќи дека […]