Вести

Штајнмајер: Ќе правиме напори за смирување на состојбата во Македонија

Германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмајер е загрижен поради состојбата во Македонија. Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер денеска, пред почетокот на средбата на министрите за надворешни работи на ЕУ во Луксембург, изјави дека со своите колеги ќе дискутира за состојбата во Македонија, која е загрижувачка: „Состојбата во Македонија е загрижувачка. За тоа ќе […]

Вести Македонија

СДСМ поднесе кривична пријава за судијката Поп-Стефанија

СДСМ денеска поднесе кривична пријава против судијката Александра Поп-Стефанија поради одлуката да го прогласи СЈО ненадлежно за случајот за уништување на опремата за незаконското прислушување, информираше Љупчо Николовски, член на извршниот одбор на СДСМ. Тој рече во име на владеењето на правото и на законите, одговорност за незаконски одлуки мора да има. – Поп-Стефанија е незаконски […]

Вести Македонија

Заев на Јуратовиќ: Груевски бега и се плаши од фер избори

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска се сретна со германскиот пратеник и член на комисијата за надворешна политика на Бундестагот, Јосип Јуратовиќ. Како што информираат од СДСМ, на средбата се разговарало за актуелната политичка ситуација во Македонија и за решенијата за излез од политичката криза. „На средбата е констатирано дека во Македонија се владее преку политики […]

Вести

УНХЦР: РЕКОРДНИ 65,3 МИЛИОНИ ЛУЃЕ СЕ РАСЕЛЕНИ ВО СВЕТОТ

Војните и прогонот предизвикаа рекорден број на луѓе да ги напуштат своите домови, посочува новиот извештај на УНХЦР. Според поатоците, во 2015 година, на секоја минута, 24 луѓе биле принудени да се преселат, што е за четири пати повеќе од пред една деценија, кога шест луѓе бегаа на секоја минута. Бројките, објавени по повод Светскиот ден на бегалците, […]

Вести Македонија

СЈО за говорот на Груевски: Не коментираме политички изјави

Специјалното јавно обвинителство не ги коментира изјавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кој вчера, по повод 26. роденден на партијата, меѓу другото, изјави дека СЈО го изгубило својот кредибилитет и дека работи непрофесионално и под диктат на СДСМ. „Како што сме изјавиле повеќепати, ова јавно обвинителство не коментира политички изјави“, кратко одговараат од кабинетот на […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ПАВЛЕ БОГОЕВСКИ

Не ме плашат лисици и влечење по земја, ме плаши помислата на уште десет години под Груевски. Како човек кој знае што се’ се има случено во нашава држава, кои кривични дела ги има сторено власта и кои докази постојат за тоа, јас не можам да седам мирен. Нема да бидам послушен и доцилен граѓанин, […]

Вести

Локални избори во Италија: Рим ја доби првата градоначалничка

Раги, инаку 37-годишна адвокатка и локална советничка, успеа за неколку месеци од предизборната кампања да излезе од анонимноста и да стане едно од најпознатите ликови на италијанската политика РИМ (AA) – Кандидатката од движењето „Пет ѕвезди” (M5S) Вирџинија Раги, во вториот круг на избори го победи кандидатот на Демократската партија Роберт Џиачети со што стана […]

Вести

Судир на полицијата и демонстрантите во Мексико: Загинаа шест, повредени се 108 лица

Спорните реформи во образованието во 2013 година ги воведе мексиканскиот претседател Пена Нието, а она што најмногу им смета на наставниците е тоа што секоја година мора да полагаат испити за проверка на знаењето, а во случај трипати да паднат на испит им се заканува крај на академската кариера ОАКСАКА (АА) – Најмалку шест лица […]

Вести

ХРВ: ЕУ да престане да враќа сириски бегалци во Турција

Европската Унија да престане да враќа сириски бегалци во Турција, порача меѓународната организација за заштита на човековите права „Хјуман рајтс воч“ (ХРВ), истакнувајќи дека не постојат гаранции на правата на бегалците во земјата., Од организацијата истакнуваат дека бегалците во Турција немаат пристап до работа, образование и до медицинска нега и нагласуваат дека „безбедна“ земја не треба да […]

Вести Македонија

Трајановски: СДСМ врши притисок врз судовите

Претставници на Граѓанското движење за одбрана на Македонија по денешниот протест доставија декларација за поддршка до судот, со која, како што рекоа, сакаат да му дадат поддршка на судот и да ги охрабрат судиите да не подлегнуваат на притисоци. Градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, во името на градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ, од кои поголем број беа […]