Вести

Македонскиот бањски туризам претставен на саемот за туризам во Солун

Грчките туристички работници и грчката јавност имаа можност да се запознаат со македонските центри и можности за бањски и здравствен туризам на големиот Меѓународен саем за туризам „Филоксенија“ во Солун, каде што има 621 излагачи и делегации од 34 држави. По иницијатива на македонскиот конзулат во Солун, Македонија е претставена на саемот со штанд со фокус […]

Вести Свет

Во израелските затвори, затворени 350 палестински деца

РАМАЛА (AA) – Во затворите во Израел се наоѓаат 350 деца Палестинци, меѓу кои 12 девојчиња, јавува Anadolu Agency(AA). Во писменото соопштение од страна на Здружението на палестински затвореници по повод „20. ноември, светскиот ден на децата“ се истакнува дека моментално во израелските затвори се наоѓаат 350 приведени или осудени палестински деца под 18 години. […]

Вести Свет

Обама: Апел до светот да биде трпелив со Трамп

Американскиот претседател во заминување Барак Обама на самитот на земјите од Азиско-пацифичката економска соработка (АПЕК) апелираше до светските лидери да му пружат шанска на неговиот наследник Доналд Трамп, пренесува МИА. Во обраќањето на собирот на младите Јужноамериканци во рамките на самитот, Обама апелираше до светот да биде трпелив со Трамп. Обама одговарајќи на низа прашања […]

Вести Македонија

Кодекс за фер и демократски избори ќе потпишат учесниците на изборите

Во пресрет на утрешниот почеток на кампањата за предвремените избори за пратеници на 11 декември, коалициите и политичките партии денеска треба да потпишат Кодекс со кој ќе се обврзат за фер и демократски изборен процес. Државната изборна комисија вчера ги повика претседателите на политичките партии кои ги предводат коалициите учесници на изборите, како и лидерите […]

Вести Македонија

Со „Таргет“ обвинетите во „Пуч“ ќе станат сведоци, а сведоците обвинети

Што ќе се случи со обвинението за случајот „Пуч“ по отворањето на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство? Дали ќе биде повлечено, проширено со нови обвинети или пак во обвинителната клупа на местото на сегашните ќе се седнат сега осомничените во случајот „Таргет“? Тоа ќе се знае откако судскиот процес и официјално ќе почне. Засега […]

Вести

Регионалниот самит помеѓу Македонија, Грција Бугарија и Албанија одложен за по изборите

Вториот регионален Самит на шефовите на дипломатиите на Грција, Македонија, Албанија и Бугарија се одложи поради изборите во Македонија и новите политички турбуленции во Софија по претседателските избори. Грчкиот шеф на дипломатијата Никос Коѕиас, кој беше иницијатор на оваа регионална средба, најави дека четворицата министри се договориле наместо на крајот на ноември, средбата да се […]

Вести Свет

Обама: Судирите во Сирија и Украина да се решат по дипломатски пат

БЕРЛИН (AA) – Американскиот претседател во заминување Барак Обама вечрва на состанокот со челниците на неколку европски земји во Берлин апелираше на јакнење на трансатланските односи, јавува Anadolu Agency (AA). На состанокот највеќе се разговараше за ситуацјата во Сирија и Украина, како и за трансатланските односи по доаѓањето на Доналд Трамп на власт. Обама и […]

Вести Македонија

„Њујорк тајмс“ го оцени Охрид како скапоцен камен во Македонија

Најновиот број на „Њујорк тајмс“, преку сторијата на новинарката Елизабет Зах, го споредува Охрид со скапоцен камен, наведувајќи ги најзначајните споменици на македонската историја и култура. Зах ги посетила црквите „Св.Јован Канео“, „Св.Климент“, „Св.Пантелејмон“ на Плаошник, Самоиловата тврдина и други места. Раскажува и за доживувањето при посетата на селото Куратица, каде ги искусила турите кои […]

Вести Свет

Лондон: Кралската палата ќе се рестарвира со буџет од 369 милиони фунти

ЛОНДОН (АА) – Кралската палата Бакингем во Лондон, ќе се рестарвира во период од 10 години со буџет од 369 милиони фунти, јавуваhttp://Anadolu Agency (AA) Би-Би-Си објави дека Бакингемската палата, домот на кралицата Елизабета втора и претставништвото на кралството, ќе се рестарвира во период од 10 години со буџет од 369 милиони фунти. Во објавата […]

Вести Свет

Сешанс е новиот државен обвинител на САД, а Помпео – директор на ЦИА

Сенаторот од Алабама, Џеф Сешанс, ја прифати понудата на новоизбраниот американски претседател, Доналд Трамп, да ја преземе функцијата државен обвинител на САД. Сешанс беше обвинител сè до 1996 година, кога беше избран за сенатор на Републиканската партија во сојузната држава Алабама. За време на годинешната претседателска изборна кампања, тој беше еден од најблиските соработници на […]