Вести

Сè поголем бројот на загинатите во нападот во Истанбул

Бројот на загинатите во терористичкиот напад на истанбулскиот аеродром „Ататурк“ се искачи на 41 лице, додека повредени се 239 луѓе, соопштија турските власти. Турските медиуми јавуваат дека повеќето од жртвите се државјани на Турција. Досега се идентификувани 37 од загинатите, од кои 24 се Турци, 10 се странци, а тројца имаат двојно државјанство. Неименуван турски претставник соопшти […]

Вести Македонија

СДСМ бара проверка на јавните набавки во сите општини

„Власта во заминување преку финансиската полиција спроведува нарачана, одмаздувачка мисија во Струмица и во Куманово, општини раководени од СДСМ. Цели 10 години овие општини се под постојани, интезивни контроли на бројните партизирани институции. Струмица и Куманово нема што да кријат. Постапките и јавните набавки се во согласност со законите“, изјави денеска Петре Шилегов, портпарол на СДСМ. – […]

Вести

Грчката компанија „Маринопулос-Карфур“ пред банкрот

Грчкиот бизнис-гигант и синџир маркети „Маринопулос-Карфур“ е на еден чекор пред банкрот. Компанијата поднесе барање да биде заштитена и консолидирана од нејзините кредитори, кое ќе се разгледува в петок. Доколку барањето биде одбиено, „Маринопулос“ ќе биде принудена да поднесе банкрот, со тоа ставајќи ги во неизвесност судбините на 12.500 вработени. Компанијата има долг кон банките, снабдувачите, […]

Вести

Стурџен: Шкотска е одлучна да остане во ЕУ

Шкотската премиерка, Никола Стурџен, која денеска допатува во Брисел, рече дека Шкотска е одлучна и сака да остане во Европската Унија. Лидерите на ЕУ денеска првпат се среќаваат без претставници на Велика Британија. За време на првиот ден од самитот, тие го повикаа британскиот премиер Дејвид Камерон да го забрза изборот за негов заменик и […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“ повика на блокада на студентските избори

„Студентски пленум“ денеска ги повика студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) утре во 12 часот да излезат на платото на УКИМ и да се приклучат во блокадата на студентските избори. Тие велат дека студентите имаат право да спречат избори кои се нелегални и нелегитимни. – Потсетуваме дека блокадата не е кривично дело како […]

Вести

„Газпром“ ќе го одмрзне „Јужен тек“ ако политичкиот амбиент се промени

Руската гасна компанија „Газпром“ би можела веднаш да го одмрзне проектот „Јужен тек“ ако политичкиот амбиент се промени, изјави денеска заменик-претседателот на управнот одбор на „Газпром“, Андреј Круглов. Круглов наведе дека проектот „Турски тек“ е подготвен за привлекување на проектно финансирање, пренесува руската агенција ТАСС. Тој додаде дека „Газпром“ ќе ги намали трошоците во работењето […]

Вести Македонија

Уставните судии гласаа нерешено за крстот во Бутел

Уставните судии и денеска не донесоа одлука за иницијативата за оценка на уставноста и на законитоста на одлуката за поставување 55-метарски крст во општина Бутел. Како што информираат од судот за Мета, на денешната седница присуствувале осум судии, кои гласале изедначено, однсно четворица биле за отфрлање, а четворица за прифаќање на иницијативата. Иницијативате ќе биде повторно разгледувана на некоја од […]

Вести

Ханес Свобода: ЕК предоцна и премалку реагира на развојот на настаните во Македонија

Европската комисија премногу доцна реагира на развојот на настаните во Македонија, оценува австрискиот европратеник Ханес Свобода, во интервјуто за „Јуропиан Вестерн Балканс“ (European Western Balkans) посветено на состојбата на социјалдемократијата во Западен Балкан. Во однос на податокот дека Македонија е најслабо рангирана аспирантка за членка на ЕУ, според Индексот на слобода на медиумите, Свобода вели […]

Вести

Кери: Можно е Британија никогаш да не замине од ЕУ

Одлуката на британските гласачи Велика Британија да ја напушти Европската Унија, може и никогаш да не се оствари, оцени американскиот државен секретар Џон Кери. Американскиот државен секретар, по средбата со британскиот премиер Дејвид Камерон, рече дека Британија не брза да го почне процесот на излегување, иако за тоа се изјаснија 52 отсто од Британците. – […]

Вести Македонија

МНР нема податоци за повредени македонски државјани во Истанбул

Министерството за надворешни работи на Македонија нема информации за повредени македонски државјани во терористичкиот напад на истанбулскиот аеродром „Ататурк“, во кој загинаа 36, а повредени се 147 лица. Од МНР велат дека се во постојана комуникација со македонската амбасада во Анкара и со конзулатот во Истанбул, како и со турските власти. Авионот на турската компанија […]