Македонија Став

СТАВ: 12 –мината ДЕФОРМАТОРИ НА СИСТЕМОТ -Јове КЕКЕНОВСКИ

Секојдневно велиме дека е деформиран политичкиот и уставниот систем на нашата државата. Како поминува времето се повеќе сум убеден дека проблемот со деформацијата доаѓа од луѓето кои ги извршуваат најзначајните функции во државата. Каков и систем да создадеме на хартија доколку тој се спроведува од вакви политичари-функционери, истиот пак ќе го деформираат За проспреритетна Македонија […]

Вести

Ердоган: Турција ќе продолжи со борбата против терористичките организации

АНКАРА (АА) – За терористичкиот напад кој се случи во вторникот вечер на аеродромот Ататурк во Истанбул, претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган изјави дека овој напад кој за цел ги има недолжните цивили, уште еднаш ги покажа лошите намери на терористичките организации, јавуваAnadolu Agency  (AA). „Овој напад, кој за цел ги има недолжните цивили, […]

Вести

Исламска држава најверојатно стои зад нападот во Истанбул

Триесет и шест загинати и 147 повредени е последниот биланс од синоќешниот терористички напад на истанбулскиот аеродром „Ататурк“. Според првичните анализи, нападот кој беше извршен синоќа околу 22 часот, најверојатно е дело на припадниците на Исламска држава, соопшти турскиот премиер Бинали Јилдирим. Тој рече дека досега никој ја нема преземено одговорноста за нападот, но оти […]

Вести

Бројни европски лидери го осудија терористичкиот напад во Истанбул

ПАРИЗ (AA) – Бројни европски лидери по терористичкиот напад на аеродромот во Истанбул многу бргу реагираа преку социјалните мрежи, јавуваAnadolu Agency  (AA). Генералниот секретар на Советот за Европа Тхорбјорн Јагланд истакна дека е со Турција и нејзиниот народ. „Турција, една од нашите земји членки, повторно е погодена со кобен терористички напад. Во овие тешки моменти […]

Вести

ТЕРОРИСТИЧКИ АКТ ВО ИСТАНБУЛ НА АЕРОДРОМОТ АТАТУРК

Во терористичкиот напад во Истанбул, на аеродромот Ататурк се пребројуваат повеќе од 50-на мртви. ИСИС е главниот осоммничен за овој напад. Според преживеаните сведоци, еден од бомбашите самоубијци извикнал Алах Акбар и ја активирал бомбата. Државните органи во Турција и провладините медиуми ја обвинуваат опозицијата како виновник за поттикнување на овие терористички акции. Васип Шахин, […]

Вести

По Брексит, Могерини бара да се сили одбраната на ЕУ

Европската Унијата мора да стори повеќе за својата одбрана, порача денеска високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини. Изјавата на Могерини доаѓа по одлуката на Британија да ја напушти ЕУ, по што Унијата ќе остане без една голема воена сила. „Како Европејци мораме да преземеме поголема одговорност за нашата безбедност. Мораме да бидеме […]

Вести

Полска бара оставки од лидерите на Европската комисија

Полскиот министер за надворешни работи денеска го повика Раководството на Европската комисија треба да поднесе оставка, затоа што „не успеа и не можеше да го зачува единството на ЕУ, изјави денеска шефот на полската дипломатија, Витолд Вашчиковски, додавајќи дека одлуката на Британците да излезат од Унијата е доказ за неуспехот на лидерите во Брисел. – […]

Вести Македонија

Груевски: СЈО е златната рипка на Заев

Работата на Специјалното јавно обвинителство претставува политичка пресметка, оцени поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервјуто за српскиот весник „Политика“. – Ме обвинуваат дури и дека би ја напуштил државата. СЈО треба да биде независно, а сега настапува како златна рипка и ги исполнува желбите на Зоран Заев. Токму негова единствена и […]

Вести

Холандскиот парламент рече „не“ за референдум за членството во ЕУ

Парламентот на Холандија денеска со големо мнозинство гласови ја отфрли иницијативата за организирање референдум за иднината на земјата во Европската Унија. Предлогот за одржување референдум за излез на Холандија од ЕУ го поднесе лидерот на десничарската популистичка Партија на слободата, Герт Вилдерс, кој по одлуката на Британците да ја напуштат Унијата вети дека ако следната година […]

Вести

Дебатата во Европскиот парламент околу Брекситот поттикна лут дискурс меѓу лидерите на ЕУ и евроскептичните политичари денес во Брисел

Дебатата во Европскиот парламент околу Брекситот поттикна лут дискурс меѓу лидерите на ЕУ и евроскептичните политичари денес во Брисел ЛОНДОН (АА) – Дебатата во Европскиот парламент околу Брекситот поттикна лут дискурс меѓу лидерите на ЕУ и евроскептичните политичари денес во Брисел, јавува Anadolu Agency (AA). Говорејќи за време на вонредната седница на парламентот, претседателот на Европската […]