Вести Македонија Текстови

Одложена расправата за Македонија во Брисел, Кундерс повика на консензус на сите партии

Советот за надворешни работи на Европската унија ја одложи расправата за состојбата во Македонија за 20 јуни, бидејќи министрите на Германија и Велика Британија, кои побараа да се дискутира ова прашање, не биле присутни на крајот на состанокот. Велика Британија и Германија претходно побараа ова прашање да се најде под точката „разно“ на денешниот состанок […]

Вести Македонија Текстови

Иванов и Ципрас разговараа за мигрантите и за политичката криза

Претседателот Ѓорге Иванов за време на работната посета на Турција, каде учествува на Светскиот хуманитарен самит што се одржува во Истанбул, се сретна сo премиерот на Грција, Алексис Ципрас со кого разговараше на повеќе теми во контекст на билатералните односи, предизвиците од мигрантската криза и актуелните политички и економски состојби во двете земји. „Во однос на билатералните […]

Вести Македонија

За каква влада преговараат: Техничка, коалициска, концентрациона, привремена…

Некаков вид преодна влада, до следните парламентарни избори, сигурно ќе има, судејќи по изјавите и на власта и на опозицијата. Директорот на Центарот за комуникации на владејчката партија, Иво Котевски, вчера за „Мета“ изјави дека партијата  е подготвена и има намера да го почитува Договорот од Пржино, кој предвидува формирање на техничка влада за организирање […]

Вести Македонија Текстови

Осомничените од „ТНТ“ денеска на распит

Осомничените во предметот „ТНТ“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство, денеска треба да бидат сослушани пред судија на претходна постапка во врска со мерките за обезбедување на присуство. Нивниот распит минатата недела беше одложен на барање на одбраната која побара дополнително време за увид во доказите. За сите четворица осомничени СЈО побара да се применат […]

Вести Македонија Текстови

Грција подготвува акција за празнење на Идомени

Грчката влада подготвува план за итно празнење на Идомени и пренесување на бегалците од импровизираниот камп на македонско-грчката граница во бегалските центри. Акцијата се очекува да започне во вторник или среда. Грчките медиуми јавуваат дека повеќе од десет екипи на специјалните полициски сили добиле наредба од изутринава да заминат од Атина кон Идомени и да […]

Вести Македонија Текстови

Калајџиев казнет со 50 евра и општо-корисна работа

Претседателот на Хелсиншкиот комитет и професор на Правниот факултет на УКИМ, Гордан Калајџиев е казнет со 50 евра парична казна и општо корисна работа. Тој утрово беше повикан на информативен разговор во полиција поради учество во протестите на „Шарената револуција“. Против Калајџиев, како што пренесува „Телма“ е поднесена прекршочна пријава за нарушување на одредбите од законот за […]

Изјави Македонија

Д-р Крсте Шајноски

„Тешко е да се каже како ќе се одвиваат наредните потези.  Од нив, всушност, и ќе се види дали „натпреварот“ ќе заврши регуларно или ќе се креираат нови финти и мајтапи со правото и правосудниот систем. Досегашниот безобразлук на аболицираните е толкав што веќе луѓето можат да се кладат дали владата ќе се реконструира за […]

Изјави Македонија

Гордан Калајџиев

„На разговор се повикуваат лица кои се залагаат за правда и правна држава, додека најголемите криминалци се на слобода и под заштита на полицијата. Како причина за поканата за разговор, буквално стои ‘учество во протести’. Учеството во протест не е уставно забранета категорија. Претпоставувам дека ќе ме товарат за фрлање боја, а мојот одговор ќе […]

Вести Македонија Текстови

Мексико одобри Ел Чапо да биде екстрадиран во САД

Мексиканската влада ја одобрила екстрадицијата на нарко-дилерот Хоакин Гузман Лореа, попознат како Ел Чапо на властите во САД, каде тој се бара за повеќе кривични дела, меѓу кои и за шверц и убиство.   Адвокатите на Гузман, пренесува „Би-би-си“, најавиле дека ќе поднесат жалба на ваквата одлука, поради што се очекува екстрадицијата да се одолговлекува […]

Вести Македонија Текстови

Двајца алпинисти починале од висинска болест на Монт Еверест

Двајца алпинисти, од Холандија и Австралија починале, најверојанто од висинска болест, додека се спуштале од планинскиот врв Монт Еверест, јавуваат светските медиуми. Ерик Арнолд (35), кој се жалел на исцрпеност, починал во петокот вечерта, додека Австралијанката Марија Старјдом, која имала симптоми на висинска болест, починала вчера попладне. Двајцата биле дел од истиот експедициски тим. Според […]