Вести Свет Ударни вести

Пронајдени црните кутии на боингот што се урна во Џакарта

  Лоцирани се двете црни кутии од „боингот“ на индонезиска авиокомпанија што се урна во морето во близина на главниот град Џакарта, со 62 лица. Информацијата денеска ја објави безбедносниот одбор на индонезиското Министерство за транспорт, а ја пренесе МИА.   „Ја локализиравме позицијата на двете црни кутии“, рече шефот на безбедносниот одбор. Нуркачите ќе […]

Вести Свет Ударни вести

Џакарта: Авион со 62 патници се урна во морето 4 минути по полетувањето

  Авион од моделот Боинг 737-500, кратко по полетувањето од аеродромот од Џакарта, на лет кон Понтијак, на островот Борнео, попладнето по локално време исчезнал од радарите, соопшти индонезиското Министерство за сообраќај.  Спасувачките екипи за потрага вечерва со рефлектори ги осветлуваат темните води покрај брегот на индонезискиот главен град во потрага по патничкиот авион со […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Закерберг: Трамп е блокиран на Фејсбук и на Инстаграм на неодредено време

  Сметките на претседателот на САД, Доналд Трамп, на социјалните мрежи Фејсбук и Инстаграм по привремената блокада од вчера и ноќеска, ќе бидат целосно блокирани на неодредено време, односно најмалку по истекот на следниве две седмици, до мирно примопредавање на власта, соопшти првиот човек на Фејсбук, Марк Закерберг вчера. Тој рече оти шокирачките настани во изминативе […]

Вести Свет Ударни вести

Американскиот Конгрес ја потврди победата на Џо Бајден

  Американскиот Конгрес ја верифицира победата на Џо Бајден, по неколку часа од упадот и нередите во Вашингтон.  Во демонстрациите кои завршија со упад во Конгресот по говорот на Доналд Трамп, кој обвини за изборни нерегуларности, загинаа четири лица. Потврдата на победата на Бајден доаѓа откако про-Трамп протестантите упаднаа во американскиот Капитол. Заедничката седница на […]

Вести Свет Ударни вести

Нови земјотреси околу Петриња, Сисак и Покупско

  Од синоќа од 21 часот, Хрватска ја погодила повеќе од 10 земјотреси, а најсилниот во текот на ноќта бил околу 1 часот со 2,5 степени. Европскиот медитерански сеизмолошки центар, објави дека утрово во 7:11 часот, земјотрес со јачина од 2,9 по Рихтер, ја погоди областа околу Петриња, Сисак и Покупско. Епицентарот бил кај Покупско, […]

Вести Свет Ударни вести

Нови земјотреси во Петриња, најсилниот 4,2 по Рихтер

  Нов земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово околу 7 часот и 50 минути ја стресе областа Петриња и неговата околина, откако претходно во 4.20 минути беше регистриран земјотрес со интензитет од 3,5 степени. Земјотресот беше почувствуван во Загреб, во Бања Лука, но и во Словенија. Според хрватската сеизмолошка служба, епицентарот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Два нови силни земјотреси утрово ја погодија Хрватска

  Хрватска утрово беше погодена од два нови силни земјотреси со епицентар во областа Петриња, со интензитет од 4, 7 и 4,8 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот во 6:15 часот беше со интензитет од 4,7 степени, а малку подоцна и нов од 4,8 степени со епицентар во областа Петриња, изјави Инес Иванчиќ, раководител на Сеизмолошката […]

Uncategorized Вести Свет

Силен земјотрес во Хрватска, епицентарот во близина на Петриње

  Силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени по Рихтеровата скала ја погоди Хрватска, 15 минути по 12 часот напладне. Според хрватските медиуми, епицентарот е на 45 км југоисточно од Загреб, во близина на Петриње, каде се јавува за материјални штети, a земјотресот бил почуствуван речиси во цела Хрватска. Како што известува хрватската сеизмолошка служба […]

Вести Свет Ударни вести

Земјотрес со јачина од 5,2 ја погоди Хрватска

  Земјотрес со сила од 5,2 степени според Рихтеровата скала изутринава околу 6:30 часот ја погоди централна Хрватска. Како што пишуваат локалните медиуми епицентарот на потресот бил на околу 50 километри југоисточно од главниот град Загреб. Хрватската Сеизмолошка служба соопшти дека денеска во 6:28 часот е регистриран земјотрес со епицентар пет километри југозападно од Петриња, […]

Вести Свет Ударни вести

Над 80 милиони луѓе во светот заразени со коронавирус

  Според најновите податоци бројот на заразени со коронавирус во светот надмина 80 милиони. Од последици на болеста досега починале 1,75 милиони луѓе, оздравени се повеќе од 56 милиони, а активни случаи се околу 22 милиони лица.   Најмногу заразени има во САД, над 19 милиони, каде починале 337.644 лица. Следува Индија со повеќе од […]