Вести Македонија

Во гостиварско одземени околу 7.000 парчиња пиротехника

  Полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово – Полициско одделение Галате, вчера (19.12.2023) во три трговски објекти во гостиварските села Неготино и Добридол пронашле и одзеле вкупно 6.964 парчиња разновидни пиротехнички средства, најмногу петарди, при што лишени од слобода биле три лица. Имено, во периодот од 16.50 часот до 19.10 часот полициските службеници […]

Вести Македонија

Во Тетово запленети над 2500 парчиња пиротехнички средства

  Полициски службеници на СВР Тетово денеска на градскиот плоштад во Тетово, ја привеле 53-годишната Х.М. од тетовски Челопек кај која биле пронајдени и одземени 1686 парчиња пиротехнички средства, а десетина минути пред тоа, исто така, на плоштадот во Тетово, го привеле и 20-годишниот тетовец М.Б. со 885 парчиња пиротехника. Во координација со јавен обвинител, […]

Вести Македонија

СТОП за употреба на петарди и пиротехнички средства

  Новогодишниот период иако е многу убав за нас е најстресниот период за животните, особено за бездомните кучиња и мачиња. Употребата на петарди и пиротехнички средства предизвикува не само физички повреди, туку и стрес, страв, психички шок, доживотни трауми и неретко смрт од срцев удар кај животните. Апелираме до граѓаните Да бидат општествено одговорни и […]

Вести Македонија Ударни вести

Запленети 2.400 парчиња пиротехнички средства во Скопје

  Денескаво 11.00 часот на ул. „Јусуф Гарвала“ во Скопје, по преземени мерки и активности за откривање на нелегална продажба на пиротехнички средства, полициски службеници од ЕВР Центар и Бит Пазар при СВР Скопје пронајдоа 2.356 различни видови пиротехнички средства. Пиротехничките средства биле одземени, а по расчистување на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: Граѓаните да не користат петарди – глоба од 200 до 500 евра

  Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека и годинава спроведува превентивна кампања, со цел на граѓаните да им се укаже за можните последици од употребата на петарди и други пиротехнички средства, посебно актуелна пред и за време на новогодишните и божиќните празници. МВР презема и  репресивни  мерки, со цел санкционирање на употребата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Запленети близу 37.000 пиротехнички средства во Кичево

  Во текот на вчерашниот ден полициски службеници од ОВР Кичево, по претходно добиени оперативни сознанија извршија контрола во правно лице во Кичево, чиј управител е Е.Е. (44) од Кичево.     При прегледот се пронајдени и одземени пиротехнички средства, по што е извршен и претрес, по добиена наредба од Основен суд Кичево, во дом […]