Вести Македонија Ударни вести

Затворена фабрика за производство на канабис за медицински цели во Струга

  На 15.07.2022 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Комисијата за исполнување на условите за производство на канабис за медицински цели и за одобренија за одгледување на канабис за медицински цели при Министерството за здравство и во заедничка […]

Вести Македонија Ударни вести

Во гевгелиско пронајдени се 381 насади канабис – четворица приведени

  Вчера во “Жабјак”, атар на с.Негорци – гевгелиско, полициски службеници од Регионален Центар за гранични работи Југ ги лишиле од слобода Ј.М.(30) од с.Негорци, С.В.(25) од Гевгелија, В.Л.(21) од Богданци и Х.М.(23) од Гевгелија.     При претрес на повеќе локации на наведеното место, полициски службеници пронашле и одзеле 381 насади од растението Канабис […]

Вести Македонија Ударни вести

Работната група за канабис ги разгледа канадските искуства за медицинската и личната употреба на канабисот

  На третиот состанок на Работната група за канабис која се одржа во Владата на покана на членовите од Здружението на производителите на медицински канабис, присуствуваше и Стефани Вилмот од Канада – консултант за правни прашања и добри производни практики, познати како GMP стандарди (Good Manufacturing Practice) и процеси за примена на лиценци.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Работната група за канабис ги дефинираше поимите декриминализација, легализација и депенализација

  Во Владата, вчера попладне, се одржа вториот состанок на „Работна група за подготовка на измени и дополнувања на законодавството за декриминализација, легализација и искористување на медицинските, социјалните и економските придобивки на канабисот”.     Усвоени се дефиниции за поимите декриминализација, легализација и депенализација, по однос на статусот на употреба на канабисот, кои ќе се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче:Извозот на цвет од канабис ќе значи бенефит и за пациентите

  Новите измени во Закон за опојни дроги е процес кој вклучува повеќе државни институции, граѓански организации, здруженија на пациенти и невладин сектор, истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче во синоќешното гостување во емисијата 360 на Алсат. Законската надлежност во моментов на Министерството за здравство согласно Законот за опојни дроги е издавањето лиценци за […]