Вести Македонија Ударни вести

Укинати се задолжителните сертификати за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

  Владата на редовна седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во нашата земја на граничниот премин задолжително да приложат сертификат за извршена вакцинација, сертификат за прележан КОВИД-19 во последните 180 […]

Вести Македонија Ударни вести

Намалување на бројот на позитивни случаи од Ковид – 19

  Според извештајот на ИЈЗ, регистрирани сe 3.702 нови позитивни случаи од 34 градови во државата, со намалување од 39,5% во однос на минатата недела (n=6.120). Процентот на позитивност се движи од 13,1% до 24,2%, просечно 18,6%.   Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 21.02.2022 до 27.02.2022г., Тестирани се вкупно […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Со две дози на вакцина против КОВИД-19 дозволен влез во објекти и на настани

  Почнувајќи од денес за влез во објекти и настани, каде до сега можеше да се влезе и со една доза примена вакцина, потребно е граѓаните да приложат сертификат/потврда за примени две дози на вакцина против КОВИД-19 или сертификат/потврда за прележан КОВИД-19 во последните 45 дена, сметајќи од денот на оздравувањето, соопшти министерот за здравство, […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: 75% од новите случаи и 79% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

    Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 6 август заклучно со 14 октомври.   За вакцинирани се сметаат лицата кои се вакцинирани со две дози и поминале најмалку 14 дена од примање на втора доза вакцина. Во период од 06.08 до 14.10.2021 на […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 792 нови случаи на Ковид 19, пријавени се 10 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 9.270 тестирањa, а регистрирани се 792 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 245, Тетово – 136, Гостивар – 127, Куманово – 59, Кичево – 42, Струмица – 37, Охрид и Дебар – по 23, Струга – 16, Битола […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Пристигна најсовремената терапија за лекување пациенти со Ковид 19

Денеска пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите “CASIRIVIMAB и IMDEVIMAB”, одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА), информираат од Министерството за здравство.   .   Министерството за здравство по бројни преговори успеа да се приклучи кон Заеднички Договор за Рамковна […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Вчера се аплицирани 14.084 вакцини

  Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 492.662 граѓани.  На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 390.623 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 9.493 граѓани, а вчера вкупно се […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 323 нови случаи на Ковид 19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.928 тестирања, а регистрирани се 323 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 96, Куманово – 35, Прилеп – 20, Струмица – 17, Битола – 16, Кочани – 13, Велес – 12, Тетово и Гостивар – по 11, […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 890 нови случаи на Ковид 19 починати се 35 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.284 тестирања, а регистрирани се 890 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 349, Битола – 68, Куманово – 59, Прилеп – 52, Тетово – 36, Струмица – 35, Велес – 32, Охрид – 29, Кавадарци – 27, […]

Вести Македонија Ударни вести

Денеска се регистрирани 949 нови случаи на Ковид 19,починати се 33 лица

Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а регистрирани се 949 нови случаи на КОВИД-19 во: -Скопје 357 -Битола 85 -Куманово 69 -Прилеп 43 -Велес 39 -Охрид 36 -Тетово 34 -Струмица и Кочани по 29 -Гостивар 28 -Штип 26 -Кавадарци 25 -Кичево 21 -Гевгелија 14 -Свети Николе 13 -Струга 11 -Ресен и Радовиш по […]