Вести Изјави Македонија Ударни вести

На скопскиот аеродром пристигнаа првите вакцини „Синовак“

  На скопскиот аеродром слета првиот авион со вакцини од „Синовак“, а попладне се очекува да пристигнат и останатите количини, објави министерот за здравство Венко Филипче.     “Првиот авион од вкупната пратка од 500.000 дози вакцини, што ги купивме од производителот Синовак слета утрово на скопскиот аеродром, изјави минисерот за здравство, Венко Филипче. Во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Преку „Vakcinacija.mk“ пријавени 55.970, а преку матичните лекари 29.209 лица за вакцина

  Министерството за здравство информира дека досега преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ 55.970 лица ја пополниле формата за аплицирање преку искажување на интерес за вакцинација против КОВИД-19. Преку матичниот лекар, за вакцинација се пријавиле 29.209 лица. Од оваа вкупна бројка, 38 илјади лица над 70 години се пријавени за вакцинација.   Вчера, со вакцинација на 202 здравствени […]