Вести Свет Ударни вести

Каракачанов си даде оставка поради лошите резултати на изборите во Бугарија

  Претседателот на бугарското ВМРО, Красимир Каракачанов, кој долги години е на таа функција, си поднесе оставка денеска поради слабите резултати на партијата на вчерашните парламентарни избори, јави „Медиапул“. Покрај него, оставки дадоа и неговите заменици – европратеникот Ангел Џамбаски, потоа Искрен Веселинов, Атанас Стојанов и Милен Михов. Стојанов, кој е градоначалник на Сандански, неколку часа […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Каракачанов за “Трибуна”: Големи протести ако Бугарија попушти за историјата (ВИДЕО)

  Во ексклузивно интервју за порталот „Трибуна“, лидерот на ВМРО-БНД и министер за одбрана на Република Бугарија во оставка, Красимир Каракачанов, најави револуција кај нашиот источен сосед, ако новата владејачка гарнитура во Софија попушти во спорот со РС Македонија. „Никој нема да си го дозволи луксузот да ја изневери историската вистина за Македонија“, вели Каракачанов. […]

Вести Македонија Ударни вести

Каракачанов сака да го купи отстранетиот споменик на Борис Сарафов во Скопје

  Вицепремиерот на Бугарија, Красимир Каракачанов, на Фејсбук напиша дека неговата партија ВМРО сака да го купи споменикот на Борис Сарафов, кој повеќе од четири години е отстранет од пред зградата на Министерството за надворешни работи во Скопје.     Реакцијата следува откако Град Скопје даде предлог да го врати старото име на улицата „Борис […]