Вести Македонија Ударни вести

КЗБ: Почнува вакцинација со четврта доза против Ковид-19

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок ги разгледа заклучоците од Националната комисија за имунизација, во врска со почеток на вакцинација со четврта доза на вакцина против КОВИД-19.  Четврта доза може да примат лицата над 18 годишна возраст, кои примиле три дози вакцина против Ковид-19. Граѓаните од денес можат да се обратат во вакциналните […]

Вести Македонија Ударни вести

КЗБ препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со Ковид-19

  Комисијата за заразни болести на денешниот состанок препорача укинување на сите рестриктивни мерки за справување со Ковид-19, освен задолжително носење маски во здравствени установи, аптеки, јавен превоз и домови за стари лица.   Воедно, Комисијата апелира граѓаните да ги почитуваат препораките за лична заштита и хигиена, како што се често миење раце, дезинфекција и одржување […]

Вести Македонија Ударни вести

КЗБ ја следи состојбата во Тетово по зголемениот број на заразени од тестирани

  Министерството за здравство информира дека по зголемување на заразени од тестирани во Тетово и тетовскиот регион, во период од неколку дена, Комисијата за заразни болести ја следи епидемиолошката состојба во Тетово и е во комуникација со локалниот центар за јавно здравје каде се анализираат сите овие случаи. Според првичните информации, зголемениот број случаи доаѓаат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Комисијата за заразни болести со предлог за намалување на рестриктивните мерки

  Комисијата за заразни болести утрово донесе одлука, до Главниот координативен кризен штаб (ГККШ) да се достави предлог за понатамошно олабавување на рестриктивните мерки, соопштуваат од Министерството за здравство. Пандемијата стивнува и од недела во недела се намалува бројот на активни случаи. Комисијата до ГККШ, ќе ги предложи следните олабавувања: -Од 1 јуни, заштитните маски […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Комисијата за заразни болести предлoжи воведување полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро

  Министерстeрот за здравство д-р Венко Филипче, по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на ГККШ предложи воведување на полициски час од 22 часот навечер до 5 часот наутро, на територија на цела држава.    Комисијата дополнително ќе се произнесе од кој ден да започне полицискиот час и до кога да трае истиот.   […]