Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Отворено писмо до јавноста од Амбасадорот на САД, Кејт Мари Брнз

  “Вашата земја достигна историски момент во своето долго и со предизвици полно патување кон нејзината евроатлантска иднина. На вашиот пат наидовте на блокади и одложувања, и се соочивте со предизвици по однос на македонскиот јазик и идентитет, кои се суштински дел од тоа што ве прави нација. Донесовте тешки одлуки со очекувања за напредок. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски и Брнз на оперативно-тактичка вежба на МВР и амбасада на САД

  Денеска во Полицискиот центар „Ѓорче Петров”, касарната „Илинден” и амбасадата на САД беше изведена оперативно-тактичка вежба од страна на МВР, во координација со амбасадата на САД, а во присуство на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, амбасадорката на САД во земјава, Н. Е. Кејт Мари Брнз, министерката за одбрана, Славјанка Петровска и началникот на […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Силна поддршка од САД за регионалните економско-енергетски иницијативи

  Премиерот Димитар Ковачевски во пресрет на свечената церемонија на започнување на реализацијата на изградбата на терминалот за течен природен гас во Александруполи, оствари средба со амбасадорот на САД во Грција Џефри Пајат, како и со амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз.     На средбата присуствуваа и министерот за животна средина […]

Вести Македонија

Средба Спасовски-Брнз: Одличната соработка продолжува

Денеска (16.04.2021) министерот Оливер Спасовски оствари работна средба со амбасадорката на САД Н.Е. Кејт Мари Брнз, на која се разговараше за последните акции на МВР и тековната техничка помош на САД за поддршка на Министерството. Министерот Спасовски се заблагодари за техничката поддршка што МВР ја добива од амбасадата на САД, што многу придонесува за успешни […]