Вести Македонија Ударни вести

Шаќири: Полуматурантите да се фокусираат на стручното образование

  На 20ти јуни започнуваат уписите во средните училишта и јас упатувам апел до младите да се фокусираат на средното стручно образование, кое ценам дека е вистински избор и нуди поголема веројатност за добра иднина. Државата има дефицит на стручен кадар и доста работни места со солидни примања, каде се бараат квалификувани работници се непополнети. […]

Вести Македонија Ударни вести

Тетово добива државен студентски дом

  Новиот студентски дом кој се гради за потребите на Универзитетот во Тетово се очекува да биде подготвен за прием на студенти идната академска година. Градежните работи се целосно завршени, а во моментов етапно се опремуваат собите и сите останати простории кои ќе им бидат на располагање на студентите што студираат или во иднина ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Регионални ученички генерации посветени на дијалог, мир и толеранција

    На народите кои живеат во Западен Балкан им недостасува повеќе сплотеност и почит кон различностите и помалку насоченост кон екстремен национализам, нетолеранција и омраза, за да бидеме похармонична и поубава средина за живеење. Ако кај повозрасните, промените потешко се случуваат, кај младите сигурно дека ќе успееме да влијаеме системски, односно преку правилна поставеност […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

МОН подготвен да пренамени дел од својот буџет за покачување на платите што го бара СОНК

  “Како министер за образование и наука подготвен сум да направам отстапки од повеќе инвестициски и други активности кои се дефинирани во програмата за работа на МОН за оваа календарска година, а кои предизвикуваат фискални импликации, се’ со цел да се обезбедат повеќе средства со кои ќе се доближиме до процентот на покачување на платите […]

Вести Македонија Ударни вести

Шаќири: Ембла е повторно меѓу соучениците, да се подигне свеста за децата со попреченост

  Министерот за образование и наука Јетон Шаќири утрово на Фејсбук соопшти дека на негово задоволство и на задоволство на нејзиното семејство, Ембла продолжува да стекнува нови знаења, да напредува и да ги развива пријателствата со своите врсници.     Шаќири напиша дека Ембла не ја почувствува радоста од повторното враќање во училишните клупи на првиот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДУИ го презентираше вториот завет, дигитална општина, ефикасна администрација

  Демократската Унија за Интеграција денеска го презентираше вториот од петте завети на Изборната Програма, Дигиталната Агенда, како еден многу важен столб кој го олеснува животот на граѓаните и го скратува времето потребно за реализација на услугите.   Јетон Шаќири од ДУИ на прес конференцијата истакна дека една електронска администрација е клучот за јавна ефикасна […]

Вести Македонија Ударни вести

Министерот Шаќири одржа состанок со претставници на SpaceX

  Министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири го одржа првиот состанок со претставниците на Space Exploration Technologies Corporation, поинаку позната и како Спејс Икс (SpaceX).     Министерството за информатичко општество и администрација бара најдобри опции за обезбедување брз интернет за сите граѓани во државата, во урбаните и руралните средини кои сè уште […]