Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МЗ: Сите вакцини се ефикасни и штитат од тешка форма на делта сојот

  Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесени ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од тешка клиничка слика при разболување на вакцинираните со оваа вакцина. Ова тврдење е апсолутно неточно, нема ниту една студија или научен доказ кој ова го потврдува. Медиумите да не пласираат […]