Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Наковска-Бикова го освои златниот медал во Ал Аин и обезбеди настап на ПОИ 2024

    Оливера Наковска Бикова, предводена од нејзиниот тренер Бранимир Јовановски и асистентот Драган Дојчиноски, го освои златниот медал на Светското првенство во стрелаштво во Ал Аин и титулата светски шампион во дисциплината П4-Пиштол слободен избор.         Во квалификациите Оливера испука одличен резултат од 538 (најдобар во нејзината кариера) со што го […]

Вести Македонија Спорт

Оливера Наковска Бикова учествува на Параолимписките игри во Токио

  Со свеченото отворање во текот на вчерашниот ден и со првите спортски натпреварувања што се одржаа денеска, во Токио започнаа 16. Параолимписки игри (ПОИ). Во периодот од денешниот ден па сè до 5 септември, јапонскиот главен град ќе биде домаќин на 4.403 спортисти од 162 национални параолимписки комитети, пренесува Мета.мк. Спортистите во наредните денови […]