Вести Свет Топ теми Ударни вести

Експлозија на бомба во Основниот суд во Подгорица, еден загинат и пет повредени

   Во експлозија на бомба на влезот во Основниот суд во Подгорица денеска загина М.Б. (40) од Подгорица, а пет лица се повредени. „Во 11 часот и 35 минути добивме известување дека во зградата на Основниот суд е активирана експлозивна направа и дека има повредени. Утврдивме дека загинал М.Б.(40) кој ја активирал експлозивната направа. Пет […]

Вести Свет Ударни вести

Земјотрес во БиХ со интензитет од 5,7 степени – почина девојка

  Земјотресот со интензитет од 5,7 степени според Рихтеровата скала, кој вчера ја погоди Босна и Херцеговина, беше почувствуван и во земјава. Како што соопшти Сеизмолошка опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, земјотресот се случил во 23 часот и 07 минути со Рихтерова локална магнитуда ML5.7. Бил почувствуван од граѓаните во Скопје, Гостивар, Тетово и […]