Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Доминантниот дел на политичките партии се за уставните измени

  Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за „Тема на денот“ на Сител телевизија истакна дека предвремени избори кои ги бара опозицијата, се друга процедура и не се поврзани со уставни измени и тоа е нешто што нема ништо заедничко. „Ние имаме стабилно мнозинство. Ние мора да бидеме свесни дека сега продолжувањето на европскиот пат во […]

Вести Македонија Ударни вести

Лидерската средба помина без договор за уставни измени

  Без договор за уставни измени и заеднички заклучоци, но со поединечни барања, меѓу кои и за предвремени парламентарни избори и за официјално барање од Софија за признавање на македонското малцинство, заврши лидерската средба што на иницијатива на премиерот и лидер на СДСМ Димитар Ковачевски се одржа вчера во Собранието. На поканата на премиерот за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лидерите на парламентарните партии денеска на средба во Собранието

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска во Собранието ќе одржи средба со лидерите на парламентарните политички партии, на која треба да се разговара за европскиот пат на земјава, како и за одлуките што во иднина треба да се носат со широк политички и општествен консензус. Средбата која ја свикува претседателот на Владата, се организира со цел […]