Алтернатива Настани

ИЛИ-ИЛИ: Промоција на „Приказни од облаци“ од Кристина Тот

  17 јуни, во БУКВА со почеток од 20 часот – Промоција на „Приказни од облаци“ од Кристина Тот Познатата унгарска писателка, Кристина Тот, повторно е во нашиот град. Поводот е убав, по промоциите на прозните книги „Пиксел“ и „Аквариум“ во оваа прилика ќе ја промовираме нејзината прекрасна книга за деца (но не само за […]

Алтернатива Настани

ИЛИ-ИЛИ: Промоција на “Ноќите кога заспивавме во Помпеја” од Давор Стојановски

  Вечерва во кафе-книжарницата „Буква“ во 20 часот ќе се одржи промоцијата на романот „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“ од Давор Стојановски, во издание на ИЛИ-ИЛИ. Промоторка на книгата ќе биде писателката Николина Андова-Шопова. Романот влезе во најтесниот круг за наградата „Роман на годината 2021“ на Фондацијата „Славко Јаневски“.     „Давор Стојановски напишал сјаен […]

Алтернатива Настани

Промоција на “Збунети компаси” од Зоран Анчевски

  Промоција на поетската збирка „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски (ИЛИ-ИЛИ), на 16 мај, со почеток од 20 ч. во Буква Промотор: Владимир Мартиновски   „Збунети компаси“ од Зоран Анчевски се состои од пет циклуси песни кои градат многу занимливи меѓусебни врски, но и деликатни, дискретни, а суштински врски со претходното поетско творештво на Анчевски. […]

Алтернатива Настани

Новата книга “Филмотопија” на Игор Анѓелков излегува утре од печат

  Утре, 16 април, од печат ќе излезе книгата со филмска есеистика „Филмотопија“ од Игор Анѓелков, со што авторот на најдобар можен начин ја заокружува трилогијата составена и од книгите „ФИЛМ.МКД“ (2015) и „Филмски град“ (2018), сите во издание на „ИЛИ-ИЛИ“.     Анѓелков продолжува ревносно да ја следи филмската продукција кај нас и во […]

Алтернатива Настани

Промоција на збирката раскази „Скопје во високата зона“ од Калина Малеска

  Промоција на збирката раскази „Скопје во високата зона“ од Калина Малеска Промоторка: Лидија Капушевска Дракулевска Кафе книжарница Буква, 13. април (среда), 20 часот.   „Скопје во високата зона“ се состои од раскази кои, низ четири циклуси, сосредоточени на различни визии што временски и просторно се шират во и околу Скопје, истражуваат различни потенцијални начини […]

Алтернатива Настани

Нова книга од ИЛИ-ИЛИ: “Тупаници” од Пјетро Гроси

  Денес од печат излезе нова книга во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ, „Тупаници“ од Пјетро Гроси. Преводот од италијански на македонски јазик е на Катерина Сотирова, а излегувањето на книгата е поддржано од „Креативна Европа“ на ЕУ и Министерството за културан на РСМ.     Раскажани со штеделив и моќен глас што […]

Алтернатива Настани

Нова книга од ИЛИ – ИЛИ „Животот на Прача Рузвелт“ од Деа Лоер

  Денеска од печат излезе нова книга од ИЛИ – ИЛИ „Животот на Прача Рузвелт“ од Деа Лоер.     По прекрасниот дебитантски роман „Бугати се појавува“ од Деа Лоер, чиј превод од германски се појави во 2014 година, овој пат преведувачката Ксенија Чочкова на македонски јазик ни ги „подарува“ нејзините наградувани драми насловени „Животот […]

Алтернатива Настани

ИЛИ-ИЛИ: Излезе од печат романот „Колибри“ од Сандро Веронези

  Денеска од печат излезе преводот на најдобриот италијански роман во 2020 година, како 206 издание во едицијата „ПРОаЗА“. По издавањето на исто така романот-лауреат „Тивок хаос“ во 2016 година, кој наиде на одличен прием кај македонските читатели, ИЛИ-ИЛИ се одлучи да го издаде и актуелниот добитник на престижната италијанска книжевна награда „Стрега“, романот „Колибри“ […]

Алтернатива Настани

Нова збирка раскази на ИЛИ-ИЛИ: „Нешто ќе се случи, ќе видиш“ од Христос Иконому

  Деновиве од печат излезе збирката раскази „Нешто ќе се случи, ќе видиш“ од Христос Иконому, како прв превод од грчки на македонски јазик во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ. Преводот е на Петар Андоновски, дизајнот на корицата на Марија Смилевска, а книгата е дел од проектот „Креативна Европа“ на Европската унија.   […]

Алтернатива Настани

Јубилејна 200. книга на ИЛИ-ИЛИ: „Засолниште во времето“ од Георги Господинов

  На 22 декември, од печат ќе излезе новиот роман „Засолниште во времето“ од Георги Господинов, во превод на Душко Крстевски, со што ИЛИ-ИЛИ ќе ја заокружи бројката од 200 наслови на прагот од дваесетгодишнината од нивното постоење и делување.   Како еден од најчитаните автори од преводната литература, чии романи „Физика на тагата“ и […]