Вести Македонија Ударни вести

Поради безбедносни причини црквата „Св. Константин и Елена“ ќе остане оградена

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски денеска оствари средба со поглаварот на МПЦ, Архиепископот Охридски и Македонски Г.Г. Стефан со кој разговараше за моменталната состојба со црквата „Свети Константин и Елена“, која се наоѓа на улица „Македонија“ и која сеуште е во градба.     Општина Центар на барање на МПЦ, нема да ги […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Во наредниот период засилени контроли на застаклените тераси на локалите

  Во наредниот период, Секторот за инспекциски работи на Општина Центар ќе започне со засилени инспекциски контроли на застаклените тераси на рестораните, кафе баровите и останатите локали. Акцијата ќе ги опфати сите нелегално изградени и застаклени тераси пред и околу локалите, кои не поседуваат одобрение за поставување на урбана опрема и друга соодветна документација за […]

Вести Македонија Ударни вести

За помош за новороденче отсега доволно е само еден родител да биде од Општина Центар

  Наместо двајцата родители, како што беше досега, отсега за остварување на правото на парична помош за новороденчиња, доволно е само едниот родител да има лична карта со постојано живеалиште во Општина Центар. Оваа одлука за измена на Правилникот за постапка за остварување право на парична помош за новороденче во висина од 7.000 денари, која […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Сопствениците ја рушат доградбата на улица “Македонија”

  Сопственикот на бутикот „Шејн“ денес започна со отстранување на доградбата на улица „Македонија“. „По реакциите во јавноста, градежен инспектор од Секторот за инспекциски работи на Општина Центар изврши надзор на бутикот и му издаде решение за отстранување на доградбата, бидејќи за истата не поседува важечко одобррение за истата“, изјави градоначалникот на Општина Центар, Горан […]

Вести Македонија

Отстранување на бесправно поставени паркинг блокатори во Центар

  Секторот за инспекциски работи на Општина Центар во наредниот период започнува со засилени контролни активности за ослободување на јавните површини кои се под надлежност на општината. Во деновите што следат, инспекорите ќе вршат надзори и ќе ги санкционираат сите правни и физички лица кои имаат поставено блокатори за паркинзи на улиците, тротоарите или другите […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Новогодишни пакетчиња за децата во Центарот за даунов синдром

  Градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски подели новогодишни пакетчиња за децата од Центарот за Даунов синдром. Ова е прв Дневен Центар во државата, отворен е во соработка со здруженијата на децата со Даунов синдром и комплетно одговара на потребите на децата за поддршка на нивниот психофизички развој.     „Навистина е прекрасно кога ќе […]

Вести Македонија

Герасимовски: 3000 пакетчиња за децата и предновогодишна забава на „Боемска 1“

  Градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски најави богата предновогодишна програма која ќе се одржи на 29-ти и 30-ти декември на улицата „Боемска 1“ во Дебар Маало. На 29-ти предвидена е детска програма со почеток од 11 часот каде со музички точки, театарски претстави ќе настапуваат дечиња од градинките и учениците од сите основни училишта […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Центар изврши контроли на повеќе локации во општината

  Секторот за Инспекциски работи на Општина Центар во текот изминатите денови спроведува акција на терен за контрола на различни правни субјекти во однос на контрола на градилиштата. Поделени се Известувања со обврски согласно Законот за јавна чистота, со кои се информираат изведувачите на градежни објекти да не вклучуваат во сообраќај моторни возила со валкани […]

Вести Македонија

Општина Центар започна исплата на еднократната парична помош за новороденчиња

  Во пресрет на новогодишните празници Општина Центар ја започна исплатата на еднократната парична помош за новороденчиња. Денеска градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски од ООУ „Киро Глигоров“ врачи 97 решенија за доделување парична помош за принова во семејствата во вредност од 7.000 денари.     „Доаѓањето на новите членови во семејството се најголема радост […]

Вести Изјави Македонија

Герасимовски ги покани граѓаните на предновогодишна прослава и базар на „Боемска улица 1“

  Дводневна прослава на „Боемска улица 1“, со повеќе настани за сите жители, најави градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски.прослава„Планираме дводневен настан на првиот дел од ‘Боемската улица’, на 29-ти и 30-ти декември, со пејачи, ди-џеи, базари и настапи од децата од детските градинки и основни училишта. Благодарение на општествено одговорни компании, од Буџетот за […]