Вести Македонија Ударни вести

Средба помеѓу Тасевски и претседателот на ИНТЕРПОЛ, генерал мајор Ахмед Насер Ел-Рајси

  Денеска во рамки на 50. Европска Регионална Конференција на ИНТЕРПОЛ која се одржува во Охрид, директорот на Бирото за јавна безбедност, м-р Сашо Тасевски оствари билатерална средба со претседателот на ИНТЕРПОЛ, генерал мајор Ахмед Насер Ел-Рајси.     На средбата беше изразена благодарноста од претседателот на ИНТЕРПОЛ за пружената можност да се одржи Конференцијата […]

Вести Македонија Ударни вести

50-та Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ во Охрид

  “Особено сме горди на фактот што одржувањето на јубилејната 50-та Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ во нашиот бисер Охрид, во Република Северна Македонија, се поклопи со одбележувањето на 30-годишнинатата од нашето членство во најголемата полициска организација во светот и искрено ви благодарам на укажаната чест, што со вашето присуство ја збогативте прославата на Денот […]

Вести Македонија Ударни вести

Охрид домаќин на Јубилејна 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ

  МВР годинава ја има честа од 8 до 10 мај, во Охрид, да биде домаќин на Јубилејна 50. Европска регионална конференција на ИНТЕРПОЛ – најголемата полициска организација по бројот на членство, во која членуваат 195 земји од светот. Организирањето на конференцијата во 2023 година, доверена на Република Северна Македонија се совпаѓа со уште еден […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на средба со раководството на Генералниот секретаријат на ИНТЕРПОЛ во Лион

    Делегација на МВР предводена од министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, во рамки на официјалната посета на Генералниот секретаријат на Меѓународната организација за криминалистичка полиција – ИНТЕРПОЛ со седиште во Лион, Франција, денеска оствари средби со Генералниот секретар на Интерпол Јурген Сток, Извршниот директор Стефан Кавана и одговорниот на Интерпол за Европа, Франц […]

Вести Македонија Ударни вести

Акција на Интерпол во 77 држави против криминал со моторни возила

  Министерството за внатрешни работи во соработка со Царинската управа, Јавното обвинителство, Пазарната инспекција и Управата за јавни приходи, во тесна координација со Генералниот секретаријат на Интерпол, учествуваше во глобална операција против криминал со моторни возила, координирана од Генералниот секретаријат на Интерпол.     Операцијата беше спроведена во 77 држави, при што во овие држави […]

Вести Свет Ударни вести

Србија против барањето на Косово за прием во Интерпол

Српските власти побарале од Интерпол да не го разгледува новото барање на Косово за членство во организацијата. Српскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ испратил писма до генералниот секретар на Интерпол, Јирген Шток и до претседателот на организацијата Ким Џонг Јан, – пренесе РСЕ. Меѓународната полициска организација минатата година го одби приемот на Косово. Србија […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски на средба со Јирген Сток генерален секретар на Интерпол

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во седиштето на Генералниот секретаријат на Интерпол во Лион, Република Франција, оствари работна средба со Јирген Сток, генерален секретар на Интерпол. -Ова е исклучително важна посета, особено во моменти кога имаме сериозни предизвици на глобално ниво. Ефикасната борба против организираниот криминал, против тероризмот, насилниот екстремизам… зависи од тоа […]