Вести Македонија Ударни вести

Филипче: Вакцинација со „Спутник В“ ќе почне в среда

Имунизацијата со руската вакцина „Спутник В“ која во нашата земја треба да пристигне утре, се очекува да започне в среда, рече денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче. Тој објасни дека завршени се сите административни процедури за вакцината да биде ставена во употреба. -Од рускиот производител на вакцини ги добивме сите документи за да се […]

Вести Изјави Македонија

Филипче: Пристигнаа дел од фрижидерите во кои треба да се чуваат вакцините Фајзер

За кратко време ќе биде склучен договорот со овој производител на вакцини против Ковид 19. Сите дози резервирани вакцини ќе бидат испорачани со таа динамика како што беше најавено од овој производител. Направен е и планот за вакцинација и ќе се одвива во три фази. Во планот е прецизирано кои групи граѓани во која фаза […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковакс механизмот на СЗО ќе обезбеди рамноправна дистрибуција на соодветна количина на вакцини против ковид-19

Ковакс механизмот на СЗО ќе обезбеди рамноправна дистрибуција на соодветна количина на вакцини против ковид-19. Согласно популацијата во одредени земји, се додека не се достигне 20 проценти од населението да биде вакцинирано. Во групата од 20% влегуваат постарите, хронично болните, децата итн. Има ризични групи коишто се први за вакцинирање, но ги следиме и новите […]