Categories: Вести, Изјави, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Мицкоски: СДСМ остави буџет без 5 милијарди денари за пензионерите и 3,7 милијарди денари за земјоделците

Премиерот Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарско прашање за критиките на опозицијата дека ребалансот на буџетот не е развоен, истакна дека…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Кривична против 3 лица од Тетово-со меѓусебен договор ја изиграле постапката за јавен повик на сметка на државниот буџет

Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

1,4 милиони евра помалку во буџетот заради ненаплатен надоместок за користење на вода

  Државниот завод за ревизија изврши ревизија на финансиските извештаи заедно со ревизија на усогласеност на Министерство за животна средина и…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Усвоен Буџетот за 2024 година во Собранието

  Собранието на РС Македонија го усвои Дополнетиот предлог-буџет за 2024 година, којшто ги таргетира приоритетите и соодветно ги распределува…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Потпишани договори со 44 општини за реализација на 66 проекти на локално ниво

    Денес беа потпишани договорите за реализација на конкретните проекти, помеѓу соодветните министерства и институции и општините, обезбедени како поддршка…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Пренамена на буџетски средства во износ од 2 милијарди денари за реализација на 66 проекти

  Владата вчерашната 208-ма седница донесе одлука за пренамена на буџетски средства во износ од две милијарди денари коишто ќе…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Буџетот со граѓаните носи подобри проекти и унапредување на животот во Центар

  Општина Центар во понеделник на 18 декември ја закажа втората сесија на Буџетските форуми на кои ќе бидат вклучени…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Владата одобри користење буџетски средства за набавка на лекот Трикафта

  Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата од Министерството за здравство за давање согласност за преземање…

Повеќе