Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ДКСК: Со донациите за ДУИ е прекршен законот за финансирање политички партии

  Предлогот што го отвори по сопствена иницијатива – за прекршување на Законот за финансирање политички партии, Антикорупциска комисија го затвора и ќе го проследи до Државниот завод за ревизија (ДЗР) и до Министерството за правда како надлежни за надзор и следење на финансирањето политички партии. Шемши Салаи, член на ДКСК, на денешната 92-ра седница […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Министрите на ДУИ поднесоа оставки, но со услов ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за уставните измени

  Министрите од ДУИ поднеле оставки од функциите кои ќе станат ефективни откако ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени.  -Министрите и владините функционери од редовите на Демократската унија за интеграција поднесоа оставки од функциите што во моментов ги извршуваат. Оставките,  автоматски се ефективни во моментот кога опозицијата ќе гласа за уставните измени, стои во објавата […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Демократски сојуз: Наместо замајување со уставни промени, една изборна единица и предвремени избори

Демократскиот сојуз алармира дека последните корупциски скандали за кои јавно предупредуваат и странски дипломати, сведочат за колапс на државата во целина и на институциите, кој е резултат на високиот степен на криминализација и партизација. За седум години Владата на СДСМ и ДУИ не спроведе ниту една коренита и системска реформа, а целосно ја блокира работата […]

Вести Македонија Став

ДУИ: ВМРО ДПМНЕ и Левица активно и намерно блокираат над 500 милиони евра наменети за проекти во интерес на граѓаните

  Демократската унија за интеграција смета дека коалициската блокада на опозициските ВМРО ДПМНЕ и Левица во Собранието на сите закони и постапки е суштествено антиЕвропска, антиНАТО и антиАмериканска. ВМРО ДПМНЕ и Левица активно и намерно блокираат над 500 милиони евра наменети за проекти во интерес на граѓаните од страна на европските финансиски институции“, соопштија од […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДУИ: Автопатиштата не може да ги сопре никој и ништо

  Денес е 24 април, два дена по истекот на “рокот” на ВМРО за “исплаќање” на наводните “пенали” од 53 милиони евра кон Бехтел и Енка. ВМРО секојдневно и со секоја изјава и соопштение потврдува дека е против развојот, градење автопатишта, против НАТО и ЕУ, против Американски компании и против Албанците. Единствена метода на работа […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

“Огнените” демантираат дека ќе се приклучат кон Движењето Беса

  Незадоволните во ДУИ, кои во јавноста се познати како „Огнена група“, а кои од минатата сабота функционираат како фракција во ДУИ, ги демантираат шпекулациите дека ќе преминат во партијата Беса.  Веста дека ќе се приклучат кон Беса, која ја објавија дел од македонските медиуми, ја нарекуваат невистина, притоа додавајќи дека борбата за демократизација, транспарентност, […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Беџети: Се што прави Артан Груби е личен протагонизам, барам да си поднесе оставка

  Граѓанинот на Сарај не е застапен на ниту едно ниво, структурата на Сарај не е застапена ниту во министерствa ниту во владата. Се што прави Артан Груби е личен протагонизам и барам од него да си поднесе оставка пред граѓаните и пред раководството на ДУИ. Ова го порача организациониот секретар на ДУИ и градоначалник […]

Вести Македонија Став

За ДУИ ВМРО-ДПМНЕ е судски потврдено криминално здружение

  ВМРО ДПМНЕ на Христијан Мицкоски е судски потврдено криминално здружение, но и без тоа, нема граѓанин во нашата држава, дури и членовите на ВМРО ДПМНЕ знаат, дека корупцијата и организираниот криминал во нашата земја е измислена и перфекционирана од страна на ВМРО ДПМНЕ, пишува ДУИ.  Унапредениот син од страна на неговиот татко на факултет, […]

Вести Македонија

Високи функционери на ДУИ одржаа средба со граѓаните и партиската база во Гостивар

  Гостиварци масовно ја пречекаа делегацијата на високи функционери на ДУИ во состав потпретседателот Изет Меџити, организациониот секретар Блерим Беџети, секретарот за родова еднаквост Саранда Имери, претседателот на Надзорниот совет Муса Џафери, членот на Претседателството Невзат Бејта, Пратеникот Кастриот Реџепи, градоначалникот на општина Чаири Висар Ганиу, заменик министерот Башким Хасани и државниот секретар Аднан Ејупи. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ахмети до “огнените”: Власта не корумпира, туку стравот од губење на власта

  Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети и неговите соработници се сретнаа со граѓаните и партиските активисти во Гостивар. Пред присутните се обратија претседателот на ДУИ Али Ахмети, првиот вицепремиер Артан Груби, генералниот секретар на ДУИ Фатон Ахмети, претседателот на огранокот на ДУИ во Гостивар Валдет Џафери и заменичката Арта Билали Зендели.   […]