Вести Македонија Став

ДУИ ја подаде раката кон граѓанското општество

    Демократската унија за интеграција (ДУИ), во овојнов мандат ја подаде својата рака кон граѓанското општество, вклучувајќи во нејзините редови многу успешни личности од различни области кои веќе се дел од Листите за општински советници за локалните избори кои ќе се одржат на 17 октомври.   На овие локални избори, Демократската унија за интеграција […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДУИ им го честита на учениците почетокот на учебната година

  Демократската Унија за Интеграција по повод почетокот на новата учебна година, упатува честитки до сите наставници, ученици како и родителите, посакувајќи им добар, успешен и плоден училиштен почеток.   ДУИ го поздравува враќањето на учениците во училиштата по речиси една година отсуство како резултат на пандемијата со вирусот Ковид 19.   Апелираме за претпазливост […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

ДУИ: ВМРО да не заборави дека тие се дел од изготвувањето и потпишувањето на Рамковниот договор

  Охридскиот рамковен договор од неговото потпишување до денес, 20 години по ред ја отсликува реалната и фактичка состојба на државата и нејзините граѓани за соживот со сите етнички заедници во земјата.   Демократската унија за интеграција смета дека прославата на оваа 20 -годишнина од Охридскиот договор, како основа за функционирање на државата, треба да […]

Вести Македонија Ударни вести

ДУИ објавува повик за кандидати за советници во Гостивар

  Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), за првпат објавува Јавен повик со кој ги повикува граѓаните на Гостивар да го искажат својот интерес  за да се кандидираат за советник во Советот на општина Гостивар од редовите на Демократската Унија за Интеграција.     ЈАВЕН ПОВИК за кандидати за советници во Советот на општина Гостивар за […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Рамиз Мерко повторно ќе се кандидира за градоначалник на Струга

  Актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз Мерко ќе биде кандидат на ДУИ за нов мандат за градоначалник на претстојните локални избори во октомври, изјави Артан Груби и додаде дека е ова порака што ја испраќа господинот Ахмети. Според Груби, градоначалникот Мерко ја заслужил кандидатурата со работата и довербата кај граѓаните. „Нема улици или булевари каде […]

Вести Македонија Ударни вести

ДУИ го објави првиот проект од својата зелена агенда

Демократската Унија за Интеграција на својот 19 роденден објави дека ја превзема и ќе ја застапува зелената агенда залагајќи се за неа во владата, собранието, општините и сите државни институции. Ахмети, во својот вчерашен говор од Скопскиот градски парк, повика на партнерство со невладините организации и интересни групи за зелената агенда затоа како што рече, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Да не додаваме шлагче, црешка и да правиме торта

  Премиерот Зоран Заев прашан денеска, дали ќе поддржат градоначалник на Скопје од редовите на ДУИ, истакна дека тоа ќе го соопшти коалициониот партнер во сабота. “Јас ќе ви кажам тоа што го знам, а секако сум информиран од мојот прв потпретседател во Владата. ДУИ има убава работа да соопшти во сабота. Убава е затоа […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДУИ: Ги олеснивме и поедноставивме процедурите за добивање на државјанство

  Демократската Унија за Интеграција ги информира граѓаните за податоците од последните години во врска со законските и институционалните измени за добивање на државјанство во Република Северна Македонија, но исто така да ги разјасни неточните тврдења на албанската опозиција во врска со бројот на лица кои не поседуваат документ за државјанство.   Вистината за постапките […]

Вести Македонија Став

Ниту Ахмети ниту ДУИ не се мешаат во изборите во Косово

  Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, г. Али Ахмети никогаш не се мешал и нема да биде вклучен во политичките изборни процеси на Република Косово.   Истовремено, Демократската Унија за Интеграција целосно ги демантира лажните и тенденциозни вести во некои маргинални електронски медиуми во Република Косово во врска со непостоечките ставови на претседателот Ахмети […]

Вести Македонија Став

ДУИ го осудува терористичкиот напад во Виена

  “Во овие тешки моменти за австрискиот народ, ние ја споделуваме болката со семејствата на жртвите и пријателскиот народ на Австрија.   Демократската Унија за Интеграција нагласува дека Република Северна Македонија и нејзините граѓани ја поддржуваат Австрија и се рамо до рамо се меѓународните сојузници во борбата против тероризмот.   Австрија, а особено Виена е […]