Вести Македонија Ударни вести

ДУИ: Опозицијата го напушти сојузот и ги поткопува Албанските преговарачки позиции

Сојузот на албанските парламентарни партии беше основан после парламентарните избори од 11 декември 2016 година, преку Заедничката Декларација на партиите претставени во претходниот собраниски состав. Речиси сите обврски од заедничката Декларација беа реализирани во текот на претходниот мандат, од јазичната рамноправност, заокружувањето на нормативниот дел од Охридскиот Договор, изборот на првиот претседател Албанец на Собранието, […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ и ДУИ вечерва ќе го објават името на консензуалниот кандидат

СДСМ и ДУИ веќе постигнале договор за консензуален кандидат за претседател, но вечерва ќе се одржи и конференција на која ќе се објави името на кандидатот. Во текот на денот ќе се одржи и средба со ДПА и „Алтернатива“ и ако овие две партии се договорат да застанат зад истата коалиција, тогаш и нивните лидери […]

Вести Изјави Македонија

Мухамед Зекири: Џафери и ДУИ треба да објаснат на јавноста зошто го спасија нивниот побратим Трајко Вељановски?!

Талат Џафери и ДУИ треба да објаснат на јавноста зошто го спасија нивниот побратим Трајко Вељановски?!!!…Го СПАСИЈА за да ги “СПАСИ” некогаш ВМРО нив или …???…Народот вели: “ Во секое ЗЛО за добро” … Јавноста упте еднаш го виде вистинското лице на оваа политичка партија.И пророкот Мухамед во една негова изрека има кажано: “Ако не […]

Вести Став Ударни вести

ДУИ од Тетово: ДА за НАТО, ДА за Европа

Демократската Унија за Интеграција, одржа средба во рамките на кампањата за референдумот под мотото „Заедно за Европска Македонија“. Шефот на штабот за референдумот од ДУИ, Атила Реџепи кажа дека во рамките на ова кампања нема да се одлучи за судбината на политичките партии, нема противници и дека победникот се знае а тоа се нашите граѓани […]

Вести Став Ударни вести

ДУИ, „пајак“ не ја крева! – Сашо ОРДАНОВСКИ

Вниманието што Беќир Асани, со еден релативно минорен инцидент, го привлече во македонската јавност, го одразува превладувачкиот став во јавноста кон самата ДУИ. Не е проблемот во тоа што некаков Асани, во манир на маалски силеџија, тргнал да ѝ вика и да ѝ се заканува на сообраќајната полицајка што сакала да го казни заради погрешно […]

Вести Изјави Македонија

ДУИ:Денеска не донесовме одлука,Груевски ќе го врати мандатот

ДУИ започна сеопфатен процес на консултации со членството но и со наши пријатели од партијата и меѓународната заедница за петте предлози на Али Ахмети како можни после изборите. Дебатата беше конструктивна за да се донесе најздравата одлука. Едногласно заклучивме дека таа дебата не може да биде исцрпена денеска и немаме аргументи да се определиме за […]

Вести Македонија

Ахмети: Првo да се исполнат условите, а потоа да се разговара за избори

Пред да се разговара за избори, партиите првo треба да се согласат дека условите за избори се исполнети и дека сите партии ќе учествуваат во процесот, потенцирал лидерот на ДУИ, Али Ахмети на средбата со шефицата на мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорката Нина Суомалаинен. На средбата, како што информираат од партијата, Ахмети и Суомалаинен […]

Вести Македонија

ДУИ ќе поддржи формирање на специјално судско одделение за случаите на СЈО

  Иницијативата за формирање специјално судско одделение за предметите што ги работи Специјалното јавно обвинителство доби поддршка од Демократската унија за интеграција (ДУИ). Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи, во изјава за „Алсат М“ рече дека неговата партија во основа нема ништо против такво решение. „Ова е сериозна тема, која не може да биде прашање на медиумски […]