Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Јас и Борисов треба да имаме вo предвид што им оставаме на идните генерации

  Премиерот Заев вчера даде коментар во врска со блокирањето на процесот на проширување на ЕУ. „Она што ние денеска политичарите, јас Зоран Заев, премиерот на Бугарија Бојко Борисов, треба да го имаме во предвид што правиме со таа историја што денеска ја пишуваме? Што им оставаме на децата и на идните генерации кои што […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Д-р Драги Ѓорѓиев: Политичката позадина е поприсутна во работата на бугарската комисија

  Д-р Драги Ѓорѓиев е директор на Институтот за национална историја, но во моментов е во центарот на вниманието на македонската јавност, поради тоа што е еден од двајцата претседавачи, заедно со неговиот бугарски колега д-р Ангел Димитров, на Заедничката бугарско-македонска комисија за историските прашања и за учебниците. Во последниот период од Бугарија стасаа многу […]