Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Новоизбраниот Ковачевски ја презеде премиерската функција од Заев

  Новоизбраниот претседател на Владата, Димитар Ковачевски денеска ги презеде функцијата и кабинетот од досегашниот премиер Зоран Заев.     Премиерот во заминување Зоран Заев, на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, нему и на министрите им посака успех во работата и исполнување на програмата и приоритетите на новата Влада за наредниот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Доставувам предлог за стабилна, ефикасна и одговорна Влада која ќе води напред

  Денеска до Собранието на Република Северна Македонија мандатарот Зоран Заев ги достави Предлог Програмата за работа и Предлог составот на новата Влада на Република Северна Македонија.     “На изборите на 15 јули граѓаните на фер слободни и демократски избори го потврдија правецот, го кажаа својот став кој денеска го преточуваме во конкретни кадри […]

Вести Македонија

Во 12 часот продолжува седницата за избор на нова влада, претходно седници за комисиите

Во Собранието на Република Македонија за денеска се најавени три седници. За во 10 часот е закажано 21-во продолжение на првата седница на чиј дневен ред изборот на претседател, заменик на претседателот, членови и нивни заменици на Комисијата за прашања на изборите и именувањата, по што во 11 часот треба да се одржи третата седница […]