Вести Изјави Македонија Ударни вести

Африм Гаши: Алтернатива оди во опозиција

  Првиот човек на Алтернатива, Африм Гаши информираше дека неговата политичка партија излегува од Владата. Нивните тројца пратеници ќе делуваат самостојно. „Ние донесовме конечна одлука. Ние одлучивме дека Алтернатива со сите функционери ќе биде опозициска партија. Сметам дека СДСМ направи непромислен и ризичен потег за европските интеграции. Иднината ќе биде сведок дали сме биле во […]

Вести Македонија Ударни вести

Владината коалиција против предвремени избори, опозицијата најавува „нови чекори“

  Власта останува на ставот дека во моментот не се потребни предвремени парламентарни избори, а опозицијата и понатаму бара нивно одржување. По блокадата на Собранието, ВМРО-ДПМНЕ најавува „нови чекори“ за кои треба да се разговара денеска на седница на Извршниот комитет на партијата. Од друга страна, вчера, и Алтернатива, која е дел од владината коалиција, […]

Вести Изјави Македонија Став

Петров: Делото на Делчев да не се сведува на популистички декларации

  Декларацијата за Гоце Делчев е непотребен популистички и погрешен потег, затоа што ние имаме Резолуција донесена со консензус во Собранието и која има обврзувачко дејство врз Владата во водењето на преговорите, истакна членот на Извршен одбор на СДСМ, Андреј Петров во гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма.    „Ние не можеме еден […]

Вести Македонија Ударни вести

ДУИ: Опозицијата го напушти сојузот и ги поткопува Албанските преговарачки позиции

Сојузот на албанските парламентарни партии беше основан после парламентарните избори од 11 декември 2016 година, преку Заедничката Декларација на партиите претставени во претходниот собраниски состав. Речиси сите обврски од заедничката Декларација беа реализирани во текот на претходниот мандат, од јазичната рамноправност, заокружувањето на нормативниот дел од Охридскиот Договор, изборот на првиот претседател Албанец на Собранието, […]

Вести Изјави Македонија

Груевски: За пораз на избори најодговорен е лидерот на партијата

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, не кажува експлицитно дали ќе си поднесе оставка од лидерската позиција доколку партијата изгуби на локалните избори, но, сепак, смета дека во таков случај „одговорноста на претседателот е најголема“. – Се разбира дека најголемата одговорност ја носи претседателот на партијата секогаш – рече Груевски, одговарајќи на прашањето дали ќе си […]

Вести Македонија

Без опозиција, денеска во Собранието ќе се гласа за новиот универзитет „Дамјан Груев“

Пратениците во Собранието на денешната пленарна седница, без учество на опозицијата, по скратена постапка ќе дебатираат и ќе гласаат за оформувањето на новиот универзитет „Дамјан Груев“. Од опозицијата велат дека откако оформувањето на овој универзитет повторно е ставено на дневен ред во Собранието, тој е дополнет со три факултети. Според опозицијата, незаконски е основањето на […]