Вести Македонија Ударни вести

САД со грант од 40 милиони долари за поддршка на Армијата

  Модернизацијата на Армијата е круцијална и е на вистинскиот пат, а посветеноста на двете Армии за организирање на заеднички вежби и обуки кои се најдобриот начин да достигнеме целосна интероперабилност и континуирана подготвеност ќе се интензивира уште повеќе, беше речено на сесијата наменета за одбраната, во рамките на стратешкиот дијалог помеѓу Северна Македонија и […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски упати писмо со поддршка до украинскиот претседател Зеленски

  Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до претседателот на Украина, Владимир Зеленски во кое изразува поддршка за украинскиот народ и упатува честитки до претседателот Зеленски за поднесената кандидатура за членство во Европската Унија. „Изминатите три месеци граѓаните на Украина херојски ја бранат својата земја, а со тоа и целиот европски континент и универзалните вредности на […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје со поддршка за доделување електромоторни погони за инвалидски колички

  Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска, денеска оствари работен состанок со претседателот и претставници на Здружението на лица со телесен инвалидитет на Скопје Мобилност на кој разговараа за проектот „Мобилна личност успешна индивидуа”, кој се реализира со поддршка на Град Скопје, како и за динамиката на неговата реализацијата. – Овој проект има за цел […]

Вести Македонија Ударни вести

СЕММ: Потребна е поддршка за саморегулацијата и спроведување на медиумските реформи

  Потребна е дебата и отворање дијалози за она што се објавува во онлајн медиумите. Потребно е и приспособување на законите во земјава со европските, бидејќи актуелните се застарени и воопшто не ги опфаќаат онлајн медиумите. Ова се дел од заклучоците од денешната јавна дебата „Медиумската саморегулација и неопходни мерки за унапредување на професионализмот во […]

Вести Македонија Ударни вести

Демократскиот сојуз му дава безрезервна поддршка на Петре Шилегов

  Денес Демократскиот сојуз одржа прес-конференција на која се обрати генералниот секретар Зоран Димитровски.     Демократскиот сојуз оценува дека изборната кампања пред вториот круг е многу заострена, со голема жестина во настапите, нереални ветувања, меѓусебни обвинувања и дискредитации помеѓу кандидатите и политичките партии. Бидејќи првиот круг на изборите помина мирно, во фер и демократска […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт Топ теми Ударни вести

Скопскиот маратон Визер во чест на дарителите на органи и коскена срцевина

  Министерство за здравство ги повикува сите граѓани да ги поддржат здравствените работници, волонтерите и излекуваните пациентите кои ќе трчаат на Скопскиот маратон, во недела на 3 октомври 2021 година. Оваа учество на Скопски маратон, е во чест на дарителите на органи и коскена срцевина и е во организација на националната координаторка за трансплантација, д-р […]

Вести Изјави Македонија

Влада: Граѓаните можат да ја користат поддршката од 6.000 денари во било кој период без рокови и ограничувања

  Владата на Република Северна Македонија потсетува дека граѓаните, кои ќе добијат 6.000 денари еднократна поддршка, истата може да ја користат во кој било период без рокови и ограничувања. Станува збор за околу 300.000 граѓани кои средствата ќе ги добијат на трансакциска сметка. Тоа се пари наменети за граѓаните на кои им е потребна поддршка […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Благодарност до претставниците на Армијата кои се силна поддршка на здравствените работници

  “Поддршката од Армијата и Министерството за одбрана е многу важна во битката со пандемијата. Благодарност до сите претставници на Армијата кои се силна поддршка на здравствените работници. Како никогаш порано мобилизирани се сите капацитети и ресурси во државата за да одговориме на предизивикот. Заедно ќе ја надминеме и оваа криза” – изјави министерот за […]

Вести Македонија Ударни вести

ФИТР воведува нов механизам за поддршка на млади талентирани деца

  Фонд за иновации и технолошки развој организираше консултативна дебата за новиот механизам за финансиска поддршка на младите креативци. ФИТР подготви  „Правилник за финансиска поддршка на научно-технолошката извонредност и претприемништвото кај учениците и младите“ – нацрт документ кој има за цел да ги утврди правилата според кои ќе се доделува финансиска и техничка помош на […]

Вести Свет Ударни вести

ШКОТСКА: На Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина

“На шпанската покраина Каталонија треба да и се дозволи да ја одреди својата иднина, а покажаните силни чувства на Каталонците не смеат да бидат игнорирани од меѓународната заедница”, оцени денеска шкотската Влада. – Шпанија и натаму ќе има став дека гласањето не е легитимно, но Шпанија не може да ја игнорира јачината на демонстрираните чувства, […]