Вести Македонија Ударни вести

Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“

  Советот на Општина Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“, именуван по славниот македонски поет. – Благоевград нема да биде центар за слични пропагандни провокации – се вели во образложението на декларацијата изгласано од Советот на овој бугарски град.Истото го потврди советникот Кирил Илиев од ГЕРБ, кој изјави дека со оваа декларација им […]

Вести Македонија Ударни вести

Се воведува забрана за извоз на семе од сончоглед

  На денешната владина седница, Владата на Република Северна Македонија ја усвои одлуката за воведувањето на забрана за извоз на семе од сончоглед. Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство и Минстерството за економија, доставија Одлука за дополнување на Одлуката за ограничување на извозот на одделни стоки, со која предложија до Владата на Република Северна Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Бектеши: Забранет извозот на огревно дрво, пелети и пченица и брашно

  На предлог на Министерството за економија Владата на денешната седница донесе две одлуки за ограничување на извозот на одредени производи и одлука за укинување на царината за увоз на масло за јадење од сончоглед.     Овие одлуки се донесени со цел со цел се избегнат шпекулативни дејствија на трговците и производителите и за […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Судот во Москва ја прогласи компанијата Мета за „екстремистичка“ организација

  Судот во Москва ја прогласи компанијата Мета, во чија сопственост се Фејсбук, Инстаграм и Ватсап, за „екстремистичка“ организација и ја забрани нејзината работа во Русија, пренесе Ројтерс. Русија веќе го забрани Фејсбук поради ограничување на пристапот до руските медиуми, додека Инстаграм беше блокиран откако Мета рече дека ќе им овозможи на корисниците на социјалните мрежи […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата ја продолжи забраната за извоз на пченица и наполица, јачмен, пченка, брашно

  Владата на 31-та седница, го продолжи рокот на Одлуката за ограничување на извозот на одделни стоки, донесена на 26-тата седница од 11 март, со што ограничувањето за извозот на пченица и наполица, јачмен, пченка, брашно од пченица и наполица, семе на сончоглед, како и масла од семе од сончоглед, е продолжено до 15 април […]

Вести Македонија Ударни вести

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патот Маврово-Дебар

  Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на патниот правец крак Маврово- Дебар, соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на повисоките места со наместа остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција од дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Забрана за влез на руски авиони во воздушниот простор на Северна Македонија

  Владата на Република Северна Македонија на денешната 18-та седница донесе одлука да се приклучи на препораките на ЕУ и на земјите членки кои веќе донесоа таква одлука, да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за авио компании од Руската Федерација. Од оваа одлука се изземаат хуманитарните и летовите […]

Вести Македонија Ударни вести

Појаснување за забраната за употреба на пластични кеси

  Согласно Законот за управување со пакување и отпад од пакување, од 1 декември 2021 година се забранува пуштање на пластични кеси за носење на стоки за еднократна употреба на пазарот во Република Северна Македонија. Дозволено е пуштање на пазарот на територијата на државата само на биоразградливи кеси за носење на стоки што се произведени […]

Алтернатива Вести Настани Свет

Доделена Нобелова награда за мир за Антинуклеарната кампања

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска норвешкиот Нобелов комитет во Осло. Наградата ѝ се доделува на организацијата за нејзината работа „во привлекување внимание кон катастрофалните хуманитарни последици од каква било употреба на нуклеарно оружје“ и за нејзините напори за договор за забрана за такво […]