Настани

ЦИВИЛ и граѓанските новинари во борба против апатијата

ЦИВИЛ – Центар за слобода и граѓанските новинарки и новинари од целата земја се борат против апатијата и продолжува со серијата настани посветени на граѓанското новинарство. Овојпат, ЦИВИЛ ги повикува сите заинтересирани да се пријават за учество на обука за граѓански новинарки и новинари која ќе се одржи в сабота, на 11 јуни, хотел Сити Парк, со почеток во […]

Алтернатива Настани

ВИ-ЏЕЈ СЕТ НА ДИЛОРЕАН ОД ТОРИНО, ИТАЛИЈА

МКЦ,   10 Јуни, 23:30ч The Stereoteller и Discoforgia гордо најавуваат: Ди-џеј сет во живо каде што границите меѓу декадите ќе исчезнат и музиката ќе тече така што ќе направи да тацнувате на ритмови од 20тите па се до денес. Elvis Presley ќе се сретне со Daft Punk, Prince ќе танцува со Disclosure и Blues Brothers ќе […]

Алтернатива Настани

ЗДРАВО МЛАДИ # 6

МКЦ, 4 Јуни, 19:00ч Стигнавме и до шестото издание на фестивалот на нова музика „ЗДРАВО МЛАДИ!“. Го имаме и првиот потврден изведувач, а наскоро ќе ја комплетираме програмата за оваа година. Закажуваме средба на 04 јуни, пред/во МКЦ! WOODEN WISDOM + DJ FITZ. Wooden Wisdom се двајца DJ-и – Turquoise Wisdom (Zach Cowie) и сјајниот актер и […]

Алтернатива Настани

КОРАПСКИ ВОДОПАД ( ПРОЈФЕЛСКИ ВОДОПАД)

с.Рибница, 5 Јуни, 06:00ч На 05.06.2016 (недела) ДПС Трансверзалец организира планинарска акција за искачување до Корабски Водопад од с. Рибница Корапскиот водопад (Пројфелски водопад) — водопад во горниот тек на Длабока Река на планината Кораб. Се јавува во пролетните месеци од топењето на снегот на источната страна на врвот Мал Кораб. Во зависност сезоната и водостојот […]

Алтернатива Настани

ЦРВЕНАТА СОБА – модерен балет

МОБ,  8 Јуни, 20:00ч Музика: Франц Шуберт Кореограф: Игор Киров Асс. кореограф: Мојца Мајцен (Словенија) Либрето: Сашо Димоски Сценограф: Марија Ветероска Костимограф: Александар Ношпал Репетитори: Тања Вујисиќ-Тодоровска, Саша Евтимова и Олга Панго Светло мајстор: Милчо Александров НАСТАПУВААТ: Смрт: Александра Мијалкова Пророк: Васил Чичијашвили (Грузија) Девојката: Мими Поп Алексова Атанасовска Свитата на смртта: Марија Кичевска Шокаровска и Бобан Ковачевски Толпа: Ивана Коцевска, Саша Евтимова, Билјана Басмаџиева, Дојчин […]

Алтернатива Настани

АСАМИ САТЕ (ЈАПОНИЈА) – пијано рецитал

   Даут Пашин Амам,   6 Јуни, 20:00ч  Во рамките на фестивалот за современа музика МОДОАРС 2016, концерти во Скопје и Охрид ќе одржи пијанистката Асами Сате од Јапонија. 03.06.2016 – петок, концертна сала „Методи Патче“ – Охрид 19 часот 06.06.2016 – понеделник – Даут Пашин Амам – Скопје, 20 часот Програма: Рахмањинов, Шопен, Дебиси, Сакура-Сакура Гостин на концертот: Ема […]

Алтернатива Настани

ВО ИМЕ НА ЉУБОВТА – мјузикл

    МОБ,   4 Јуни, 20:00ч Корчагинци, во име на знаењето, на 4 јуни полагаат државна матура, а истата вечер во име на љубовта кон театарот ќе го одиграат четвртиот мјузикл „ВО ИМЕ НА ЉУБОВТА“ . Билетите се во продажба на билетарницата на МОБ по цена од 100 денари, во хуманитарни цели… Во име на љубовта се […]

Алтернатива Настани

STEVE AOKI на Црвено Бела Ноќ

 Улица Македонија, Скопје,   3 Јуни, 20:00ч  Почитувани, Огромно задоволствo ни е да ви го најавиме второто издание на најголемото, најспектакуларното бесплатно музичко шоу, кое во 2014 за прв пат му се случи на Скопје заедно со DASH BERLIN, ја преплави улица Македонија со насмевки, незаборавна забава, врвна музика и во знакот на црвено и бело […]