Алтернатива Настани

OFFEST 2016

МКЦ 27 Мај OFFest 2016 is on its way!!! Јубилејното, петнаесетто издание на OFFest оваа година ќе се одржи од 27 до 30 мај. Забележете си во календарите и подгответе се за уште едно незаборавно патување во музиката на светот! Со големо задоволство ја најавуваме програмата на јубилејното 15-то издание на OFFest! OFFest 2016 (27 […]

Алтернатива Настани

КОНЦЕРТ НА ДЕТСКИОТ ХОР „ФАЛСЕТО“ ПРИ МОБ -28 МАЈ

  ИНФОРМАЦИИ И БИЛЕТИ / INFORMATION AND TICKETS Билетите можете да ги резервирате и купите: Билетарница тел: 02/3118-451 Online продажба на билети на: www.mob.mk Booking and purchasing tickets at: Ticket Office: 02/3118-451 Online ticket sale at www.mob.mk

Алтернатива Настани

РАКОМЕТЕН КАМП „ КИРИЛ ЛАЗАРОВ 7 “ -17 ЈУНИ

Најдобриот македонски спортист, Кирил Лазаров, минатиот јуни 2015-та година во организација на агенцијата КМГ Спорт го промовираше својот прв ракометен камп „Кирил Лазаров 7“. Кампот се одржа во хотелот Аквалина во Охрид, кој нуди прекрасни услови за ваков тип на настани, одалечен на 5 км од Охрид во мирната населба Св. Стефан на брегот на […]

Алтернатива Настани

ТУРАНДОТ – во рамките на МОВ

МОБ 26 Мај Диригент: Џанa Фрата (Италија) Режисер / Сценограф / Костимограф: Џанкарло дел Монако (Италија) Светло дизајн: Волфганг фон Цубек (Австрија) Концерт-мајстор: Климент Тодороски Асс. хор мајстор: Јасмина Ѓорѓеска, Ѓурѓица Дашиќ Aсс. режисер: Трајко Јордановски, Љупка Јакимовска НАСТАПУВААТ: Турандот: Оксана Крамарева (Украина) Калаф: Симоне Фредијани (Италија) Лиу: Сандра Митровска Тимур: Игор Дурловски Пинг: Кристијан Антовски Панг: Дарко Нешовски Понг: […]

Алтернатива Настани

SKOPJE CALLING 2016

Арена Филип Втори – 5 Јуни Почитувани, Огромно задоволство ни е да Ви најавиме дека македонската публика и публиката од целиот регион на 5-ти јуни ќе има единствена прилика да присуствува на досега најголемото шоу во историјата на Република Македонија, прво од овој тип на арената „Филип Втори“, по примерот на сите светски метрополи. Под франшизата Skopje […]

Алтернатива Настани

20-ТО ТРАДИЦИОНАЛНО ИСКАЧУВАЊЕ НА „КОЗЈАК 97“ – 10 ЈУНИ

Почитувани планинари, љубители на планината. ПСЗ „Козјак“ – Прилеп на ден 10,11,12.06.2016 организира три дневна програма по повод 20 години од првото традиционално искачување „Козјак ’97“ на врвот Козјак 1747 мнв , на Бабуна планина. Оваа година на традиционалното искачување ќе промовираме уште една патека, односно од еднодневно во дводневно. Стартот на дводневната акција е […]

Алтернатива Настани

Street Jam at Skopje Street Festival

Градски Парк 10 Јуни, 16:00ч          Street Jam @ Skopje Street Festival 2016 All style battle претставува натпревар во урбани стилови: locking, popping, hip hop, house, waackin, bboying… Целта на играчите е да ги покажат своите вештини во наведените стилови на играње, на музика која ја пушта диџејот. Музиката која ја пушта диџејот може да биде фанк, […]

Алтернатива Настани

МАКФЕСТ 2016

Дом на Култура Ацо Шопов, Штип Почеток на фестивалот:  2 Јуни, 20:30ч Макфест 2016 e фестивал на поп музика кој секоја година се одржува во Штип, Македонија. Фестивалот има две полуфинални и една финална вечер. Макфест има долга традиција, по прв пат се одржа во 1986. Оваа година ќе учествуваат и интерпретатори од странство.    

Алтернатива Настани

Државно Првенство во Планинарска Ориентација

Попова Шапка / Kodra e Diellit / 28.5.16 / 09:00 Државно Првенство во Планинарска Ориентација претставува организиран натпревар во кој треба да се истакнат достигнувањата, знаењата и вештинте за брза и успешена Ориентација, движење и снаоѓање во просторот на непознат ридест или планинаски терен, преку употреба на топографска карта и компас од страна на натпреварувачите. […]

Алтернатива Настани

ГАЛА КОНЦЕРТ – КОНТРАТЕНОРИ

МОБ– 28 МАЈ Диригент: Мориц Гнан (Германија) Режисер: Дејан Прошев СОЛИСТИ: Макс Емануел Ценчиќ (Хрватска) Василиј Хорошев (Русија) Реј Ченез (САД) Оркестарот на Македонска Филхармонија