Здравје Магазин

ПРОТИВ ПРОЛЕТНА АЛЕРГИЈА

Намирници кои имаат антифинламаторно дејство, богати со антиоксиданси и пробиотици можат да му помогнат на организмот подобро да се справи со алергените кои се појавуваат на пролет. Резултатот може да биде со помалку кивање, помал сврабеж, пецкање и гушење Јогурт, кефир и јогурт од кокосово млеко. Можеби не сте знаеле дека пробиотиците освен што помагаат […]

Здравје Магазин

Безглутеинска пица со карфиол

Ако избегнувате глутен или житарици воопшто, еве еден совет како да направите пица за кое што при подготовка на тестото не ви е потребно брашно. Потребни состојки 2 ½ шољи сецкан карфиол, едно јајце 1 ¼ шоља рендана моцарела, 2 лажици рендано тврдо сирење, сол, бибер, ¼ шоља доматен сос, неколку шери домати пресечени на […]

Здравје Магазин

10 ПРАВИЛА ЗА ПРАВИЛНА ИСХРАНА

1.Разновидност Разновидноста е многу важен фактор во одржувањето идеална телесна тежина и здраво тело – не постои продукт што самостојно може да ги задоволи севкупните потреби на организмот. На организмот секојдневно му се потребни протеини, масти, белковини, витамини, минерали, антиоксиданти и влакна, а оптимално ќе функционира кога ќе ги прими сите наведени компоненти. Од тие […]

Магазин Наука и Технологија

Галаксијата Андромеда снимена во рентгенски зраци

Со помош на телескопот за набљудување на рентгенски (Х) зраци НуСТАР, беше снимен дел од нашата наблиска спирална галаксија Андромеда. Во неколку набљудувања се забележани четириесеттина извори на Х зрачења кои потекнуваат од бинарни тела составени од една „класична“ ѕвезда и една црна дупка или неутронска ѕвезда каде од класичната ѕвезда се одзема материјал и […]