Вести Македонија Ударни вести

Давидовиќ: Истекува рокот за обвинителен акт за настаните од 27. април

Звонко Давидовиќ адвокат на еден од обвинетите за настаните во Собранието од 27 април минатата година, изјави дека очекува деновиве да биде објавен обвинителниот акт за овој предмет, бидејќи веќе истекува рокот. Според него, преостануваат десетина дена. Давидовиќ потврди и дека адвокатите добиле еден дел од доказите. Во однос на одлуката на Врховниот суд за […]

Вести Македонија Ударни вести

Врховен суд треба ја соопшти одлуката за притворените од 27 април

Врховниот суд на Република Македонија денеска, три дена откако истече рокот за тоа,  треба да ја донесе одлуката по жалбите за притворите на пратениците и другите осомничени за настаните во Собранието на РМ од 27 април минатата година. Рокот од 48 часа за донесување на решението по однос на жалбите на притворените истече во четвртокот. […]

Вести Македонија Ударни вести

Горан Милевски лидерот на ЛДП физички нападнат

Пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски  вчера попладне физичи бил нападнат на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Инцидентот го потврди и Министерството за внатрешни работи. – Во 16:30 часот Г.М. во полицијата пријави дека додека се движел по плоштадот Македонија бил нападнат од едно лице, информираат од МВР. Оттаму посочуваат дека се преземаат мерки и […]

Вести Македонија Ударни вести

Снимката за “Поткуп” ќе биде емитувана јавно и во целост

Во судењето за случајот „Поткуп“, во кое актуелниот премиер Зоран Заев е обвинет, дека како градоначалник на Општина Струмица барал поткуп од струмичкиот бизнисмен Иван Сачевалиев, на денешното рочиште во Основен суд Скопје 1 ќе се прикаже целата снимка, на која и се темели случајот. На досегашните рочишта, Заев тврдеше дека снимката е нецелосна и недостигаат […]

Вести Македонија Ударни вести

Јавна расправа за рестартирање на Музичката продукција на МРТ

Денеска во Клубот на пратениците ќе биде одржана првата јавна расправа за рестартирање и ревитализација на Музичката продукција на Македонската радио-телевизија. Како што соопштија од Министерството за култура, на дебатата ќе учествуваат министерот за култура Роберт Алаѓозовски, автори и стручњаци од оваа област кои се предлагачи на моделот за рестартирање на Музичката продукција на МРТ. […]

Вести Македонија Ударни вести

Александар Поповски и Васо Ристов нови селектори на Охридско лето

Управниот одбор на Н.У „Охридско лето“ на седница го прифати предлогот за именување нови селектори. За драмскиот дел од програмата како селектор е именуван Александар Поповски, еден од нашите најуспешни театарски и филмски режисери. За музичкиот дел од програмата на Фестивалот „Охридско лето“, како селектор е именуван проф м-р Васо Ристов од Факултетот за музичка […]

Вести Свет Ударни вести

Пучдемон уапсен во Германија

Поранешниот каталонски претседател Карлoс Пучдемон е уапсен во Германија, јавуваат Би Би Си и Ројтерс. Германската полиција го задржала Пучдемон кога со автомобил поминувал од Данска во Германија, соопштува неговиот адвокат. По Пучдемон беше издадена потерница во Финска откако поранешниот претседател ја посети земјата за разговори со пратениците. Тој се враќаше во Белгија, каде што […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови дестинации од скопскиот и охридскиот аеродром во летната сезона

Нови сезонски дестинации и зголемена фреквенција на постојните релации се предвидени со летниот ред на летање што стапува во сила денеска и ќе трае до 27 октомври годинава. Со одобрениот ред на летање од Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ), како што информираат оттаму, авиопревозниците бележат дополнителни 32 лета кон повеќе дестинации до кои и со […]

Вести Свет Ударни вести

Крај на заложничката драма во Франција

Специјална единица на полицијата го убила киднаперот кој држеше заложници во супермаркет и уби три лица во гратчето Треб. Нападот е веројатно терористички акт, грабнувачот се декларирал како џихадист, јавува Дојче веле. Заложничката драма во еден супермаркет во гратчето Треб  во југозападна Франција е завршена, специјалци упаднале и го убиле киднаперот, соопшти францускиот министер за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ-КОЅИЈАС: Време е за лидерски одлуки и за компромис прифатлив за двете страни

Премиерот Зоран Заев, денеска ја прими во посета делегацијата на Министерството за надворешни работи на Република Грција, предводена од министерот Николаос Коѕијас, која е во дводневна официјална посета на нашата земја. Премиерот истакна дека и оваа средба го зазема своето место како значајна во разговорите за проблемот што Република Грција го има со уставното име […]