Вести Македонија Ударни вести

Апелација на јавна седница ќе одлучува дали бомбите се доказ во предметот „Тендери“

Апелациониот суд на јавна седница закажана за денеска треба да расправа за тоа дали бомбите се доказ во постапката во случајот „Тендери“, во кој првообвинета е ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, заедно со Лидија Лазарова Цветковска и Јулијана Угриновска. На крајот на септември, советот кој го оценува обвинителниот акт, чиј претседател е судијата Ивица Стефановски, […]

Вести Македонија Ударни вести

Стопанската комора на Македонија ќе го одбележи Светскиот ден на штедењето

Здружението на банкарството при Стопанската комора на Македонија денеска ќе одржи свечена седница по повод 31 Октомври – Светскиот ден на штедењето. На најдобрите службеници во банките и штедилниците ќе им бидат доделени плакети за постигнатите резултати во вршењето на работните активности. На седницата најавено е обраќање на претседателот на Здружението на банкарство при Стопанската […]

Вести Македонија Став Ударни вести

DW: Груевски во стечај, ВМРО-ДПМНЕ под принудна управа?

Одбивањето на Никола Груевски да поднесе оставка, не значи дека ќе запрат активностите за реформи и демократизација на партијата, велат иницијаторите за реформи. Никола Груевски нема да прифати доброволно да даде оставка, ниту ќе дозволи да се формира Управувачки комитет кој би организирал Конгрес, ако тој нема никакво влијание врз тоа. Ова за ДВ го […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЕК: Лидерите да се однесуваат одговорно, да ја зголемат довербата на граѓаните во државните институции и во политичките процеси

Локалните избори во Македонија им даваат чист мандат на новите градоначалници и советници за тоа како граѓаните сакаат да изгледаат локалните власти во нивните општини, оцени портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Според неа, акцентот сега треба да се стави на придвижување на реформската агенда насочена кон ЕУ преку инклузивен процес, во интерес на сите […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Минусни температури изутринава се ргистрирани во повеќе места во Македонија. Најстудено е во Берово каде што се измерени – 6 сtепени, во Маврово и Лазарополе -5, во Крива Паланка -4, а во Скопје, Битола, Тетово и Струмица -3 степени. Под нулата е и во Кушево, Демир Капија, Дебар и Прилеп. Времето денеска, спроед […]

Вести Македонија Ударни вести

Груевски не се појави во Апелација

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски не се појави во Апелација, жалбата на денешната седница ја изнесуваат неговите адвокати. Оваа седница доаѓа по неговото барање да се преиспита дали треба да му биде вратена патната исправа, како што бараше од Кривичниот суд. Пред повеќе од еден месец, Груевски поднесе барање до скопска единица да […]

Вести Свет Ударни вести

ФБИ го приведува шефот на изборната кампања на Трамп

Поранешниот шеф на изборната кампањата на претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе мора да им се предаде на агентите на ФБИ во рамки на истрагата за влијанието на Русија на американските избори, пренесуваат светските медиуми. „Си-ен-ен“ минатиот викенд објави дека постоjат запечатени обвиненија во истрагата што би можеле да предизвикаат политички потреси во САД, како и дека […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Котевски: Не постои причина зошто би ги враќале мандатите градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ кои победија

И покрај тоа што ВМРО-ДПМНЕ не ги признава резултатите од локалните избори, од таму велат дека нема да ги повлечат своите градоначалници кои освоија мандати во пет општини. Портпаролот на партијата, Иво Котевски, за „Фокус“ вели дека немаат намера да му ја остават на СДСМ апсолутната власт со повлекување на своите градоначалници. -Не постои причина […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Истражувачки филмски фестивал Скопје / Investigative Film Festival Skopje

  Платформата за истражувачко новинарство и анализи ПИНА како дел од своите активности го организира првиот Истражувачки филмски фестивал Скопје / Investigative Film Festival Skopje од 3 до 5 ноември во кино „Култура“ во Скопје. Програмата на фестивалот е поделена во два сегменти, со филмови посветени на истражувачкото новинарство и други медиумски трендови, како и […]

Вести Македонија Ударни вести

Инспекторите на општина Карпош започнаа со контрола на правилата за градба

Инспекторите на општина Карпош, по реакции од страна на жители на општината, почнаа со контрола и проверка на правилата за градба на сите поголеми градилишта на територија на општината. Како што информираат од општина Карпош, станува збор за редовни контроли кои секојдневно ќе ги вршат градежните и комуналните инспектори од општината на сите поголеми градежни […]