Вести Македонија Ударни вести

Пеце Мирчевски: Уште плаќаме за Скопје 2014

Добиваме фактури од 2015 година, а дури сега ни се доставуваат, вели директорот на владината Служба за општи и заеднички работи, во интервју за СКУП.

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Формирана Работната група за изработка на нацрт – национална стратегија за развој на културата за 2018-2022 година

Министерот за култура на Република Македонија, Роберт Алаѓозовски формираше Работната група за изработка на нацрт – национална стратегија за развој на културата за периодот од 2018-2022 година, во состав: Златко Теодосиевски, ликовен критичар и советник – куратор (координатор на работната група); Искра Гешоска, културен работник од „Јадро“- Асоцијација на независната културна сцена; д-р Валентина Поцеска, […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата го усвои предлогот за измени на Законот за минимална плата

На 19. седница со која претседаваше вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска, Владата го усвои предлог-законот за изменување и за дополнување на Законот за минималната плата и со тоа ја почна законската процедура за зголемување на минималната плата на ниво од 12.000 денари. „Ќе се овозможи исплаќање на иста висина на минимална плата за […]

Вести Македонија Ударни вести

МЗШВ: 10 милиони евра директна помош за земјоделците

На вчерашната седница, владата даде согласност за распишување за давање закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост за површини до 3 и над 3 хектари. На седницата на владата се донесоа измени на Предлог програмата за финансиска поддршка во земјоделството како и Програмата за рурален развој со кои се издвоија нови 10 милиони евра директна […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ ги повика Заев и Царовска во Собранието на дебатата за бегалците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска да присуствуваат на јавната расправа за владината стратегија и акционен план за мигрантите, бегалците и странците 2017-2027 година во Собранието на Република Македонија. – Премиерот Заев и министерката Царовска, во својата изјава во Штип минатата недела, дадоа […]

Вести Македонија Ударни вести

БЕЈЛИ: Законот за јазиците треба да биде во рамките на Охридскиот договор

Американскиот амбасадор Џес Бејли смета дека законот за јазиците треба да биде во рамките на Охридскиот договор и притоа да создаде инклузивно општество. – Законот за јазиците треба да остане во рамките на Охридскиот договор, како важен договор. Ова е важно прашање за кое треба да се разговара и да се најдат решенија кои ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Тевдовски: Не кратиме, туку го првиме реален лажно проектираниот буџет

На денешната пленарна расправа за ребалансот на буџетот, Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за капитални инвестиции што можеле бргу да се реализираат. – Порастот на економијата од 2,2 проценти ќе се оствари доколку имаше брза реализација на некои од капиталните инвестиции кои овој период изостануваа. Постојат повеќе категиории […]

Вести Свет Ударни вести

САД ги повика своите државјани во Северна Кореја да ја напуштат земјата

САД ги повикаа своите државјани во Северна Кореја да ја напуштат таа земја пред да настапи забраната за патување на 1 септември, јавува Anadolu Agency (AA). Министерството за надворешни работи на САД обајви предупредување кое се однесува на новата забрана за патување, која ја донесе админастрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Во предупредувањето се наведува […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните ќе бидат ослободени од обврската самите да поднесуваат годишна даночна пријава до шалтерите на УЈП

Владата со одлука го промени на начинот за пресметка на персоналецот и за поднесување на пријавите. Од следната година граѓаните ќе бидат ослободени од обврската самите да поднесуваат годишна даночна пријава до шалтерите на Управата за јавни приходи. Според новите прописи, УЈП ќе има обврска да ги собере сите податоци за остварените приходи на физичкото […]

Вести Македонија Ударни вести

Се проширува истрагата околу Горан Грујовски

Полицијата ќе проверува како Горан Грујoвски обезбедувал боледувања. Најверојатно преку министерството за здравство, МВР ќе утврдува по кој основ, екс началникот на Петата управа добивал потврда за отсуство од работа, поради болест. Горан Груејoвски поради депресија и анкциозност не се појави ниту на јавната седница во Апелацискиот суд, пренесе Алсат-М. Тој поднесе жалба со која […]